banner30

banner29

Amr Musa: Türkiye dünyanın en güçlü ülkeleri Rusya ve ABD'ye hayır diyebiliyor

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, "Türkiye, dünyanın en güçlü iki ülkesi olan ABD ve Rusya ile zekice çalışıyor. Rusya'ya hayır diyebildiği gibi ABD'ye de hayır diyebiliyor." ifadelerini kullandı.

Dünya 22.04.2020, 23:47
Amr Musa: Türkiye dünyanın en güçlü ülkeleri Rusya ve ABD'ye hayır diyebiliyor

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır'ın MBC kanalının Amr Edib'in El-Hikaye isimli programında Türkiye'ye ilişkin bazı açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin attığı adımların çok önemli stratejiler içerdiğini kaydeden Musa, Türkiye'nin Rusya ve ABD ile olan ilişkilerinden de bahsetti.

Eski Genel Sekreter, "Türkiye, dünyanın en güçlü iki ülkesi olan ABD ve Rusya ile zekice çalışıyor. Rusya'ya hayır diyebildiği gibi ABD'ye de hayır diyebiliyor." ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE, EKONOMİK AÇIDAN BÖLGENİN EN ZENGİNİ BENİM DİYEN BİR ÜLKEDİR"

Türkiye'nin ekonomik gücünden de söz eden Musa, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye, ekonomik açıdan bölgenin en zengini benim diyen bir ülkedir. Belli bir maden kaynağına sahip olduğundan değil, şüphesiz dünyanın en temel ekonomilerinden birine sahip. Dolayısıyla kendisi büyük bir ekonomik altyapıya sahip olmasının yanı sıra Rusya ve bütün Batı ülkeleri arasındaki çok önemli coğrafi bir merkezde yer alıyor."

"TÜRKİYE'NİN TÜM DEVLET KURUMLARI TIPKI BİR AB ÜLKESİNDEKİ GİBİ İŞLİYOR"

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişki hakkında ise Musa, üye olmamasına karşın Türkiye'nin AB ile iyi ilişkilere sahip olduğunun altını çizdi.

"Türkiye, AB ile olan ilişkisi sayesinde ekonomi ve yönetim açısından bu kadar ilerleme kaydetti." Şeklinde konuşan Musa, "Türkiye'nin tüm devlet kurumları tıpkı bir AB ülkesindeki gibi işliyor. Türkiye bu şekilde kalkındı, ilerledi." yorumunda bulundu.

Türkiye'nin varlık gösterdiği bölgelerden de konuşması esnasında bahseden Musa, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Körfez ve Kızıldeniz'in yanı sıra Akdeniz'in güneyinde de bulunduğunu söyledi.

Musa, Türkiye'nin "İran'dan çok daha tehlikeli bir ülke" olduğunu iddia ederek, Türkiye'nin İsrail kartını da kullanabilen bir ülke olduğu ve bazı Arap ülkelerinin hiç fark etmeden kendisine bu konuda menfaatler sağladığını ileri sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?