Arap aşiretleri 3 haftadır terör örgütü YPG'ye karşı direniyor!

Suriye’nin Deyr ez Zor kentinde Arapların terör örgütü YPG'ye karşı başlattıkları protesto eylemleri üçüncü haftaya girdi.

Arap aşiretleri 3 haftadır terör örgütü YPG'ye karşı direniyor!

Edinilen bilgilere göre Suriye'nin petrol zengini bölgesi olan Deyr ez Zor'da Arap aşiretleri petrol sorunu, gelir adaletsizliği ve yapılan tutuklamaları protesto ediyor. Bölgedeki halk son haftalarda daha iyi hizmet, daha iyi siyasi temsil ve petrol zengini bölgenin kaynaklarına daha iyi erişim talebiyle sokaklara dökülüyor.

Arap aşiretleri Terör örgütü YPG'nin başı çektiği DSG'nin kendilerini terör bahanesiyle tutukladığını ve kendilerine baskı yaptığını savunuyor. Protestolar ilk başlarda Busayrah’tan Şuheyl’e uzanan bazı köy ve kasabalarda patlak verirken, bugünlerde ise petrol sahalarının büyük bölümünü barındıran DSG güçlerinin kontrolündeki Deyr ez Zor'un geniş bir bölümüne yayıldı.

Terör örgütü YPG, Deyr er Zor bölgesinde dağıttıkları bildiride, bundan sonra YPG'ye karşı düzenlenecek gösterileri, DAEŞ'in yeniden canlandırma girişimi olarak kabul edip gösterilere sert bir şekilde müdahale edeceklerini duyurdu. Dağıtılan bildiride terörle mücadelede insanların kendilerine yardımcı olunması istenildi.

Terör örgütü YPG, Şam yönetimini bu bölgedeki protesto dalgasından yararlanarak gerginlik çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’e mektup göndererek “DSG milislerinin saldırıları ve hainliğine son verilmesi” çağrısında bulunmuştu. Hükümet, DSG’yi gösterileri bastırmakla suçlamış ve ülkenin her köşesindeki vatandaşlarını savunma sorumluluğuna dikkat çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5