banner29

AstraZeneca aşısına tam durdurma kararı!

Hollanda, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durdurdu. AstraZeneca aşısı randevularının iptal edildiği, diğer Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmaya devam edileceği bildirildi.

Dünya 03.04.2021, 20:27
AstraZeneca aşısına tam durdurma kararı!

Hollanda'da Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanımı tamamen durduruldu. 

Hollanda medyasında çıkan haberde, belediyelere bağlı Sağlık Hizmetleri Birliği yetkilisi, yan etkiler ve ölümler nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımının tamamen durdurulduğunu açıkladı.

AstraZeneca aşısı randevularının iptal edildiği belirtilen haberde, diğer Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmaya devam edileceği aktarıldı.

Haberde, kararın Sağlık Bakanlığı ile Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM) ile görüşülerek alındığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Hollanda Sağlık Bakanlığı ilk olarak 15 Mart'ta, tedbir amaçlı AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.

Hollanda'da 800'den fazla şubesi, çeyrek milyona yakın üyesi olan Hollanda Yaşlılar Kuruluşu Direktörü Marcel Sturkenboom, AstraZeneca'nın 60 yaşın üstündekilere uygulanmasını eleştirmişti.

Bakanlık'tan dün yapılan yazılı açıklamada da AstraZeneca aşısı yapılan 5 kadında yan etkiler görülmesi nedeniyle 60 yaşın altındakiler için bu aşının uygulamasının ikinci kez geçici durdurulduğu açıklanmıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?