banner30

banner29

Ateşkese karşı ilk saldırı ABD'den geldi!

Uzlaşıyla, İdlib’deki Türk askerlerinin güvenliği sağlandı. M-4 koridorundaki ve İdlib’deki terör gruplarının çıkarılması için zorlu bir süreç başlarken ateşkesle ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin destek açıklamasını ABD engelledi.

Dünya 07.03.2020, 15:55
Ateşkese karşı ilk saldırı ABD'den geldi!

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, BM Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) kapalı oturumda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova’da vardıkları İdlib anlaşmasıyla ilgili ortak açıklama kabul edilmesini önerdiklerini ancak veto edildiğini belirtti.

Bir diplomatik kaynak vetonun ABD’den geldiğini söyledi. Toplantının ardından açıklama yapan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, meslektaşlarına Rus-Türk anlaşması hakkında bilgi verdiğini ifade etti.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, gecikmiş olsa da ateşkes kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. İnsani yardımların hayata geçirilmesi için taraflardan “güvenlik garantileri” verilmesini beklediklerini, bunun için de Rusya’dan Esad hükümetini ikna etmesini istediklerini kaydetti. Bu arada Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, İdlib’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasını önerdi. “Avrupa ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi üyelerini İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için ikna etmekte istekli. Bu, sivillerin ölümünü engelleyebilir” dedi.

‘SORUN PARA DEĞİL, LOJİSTİK’
İdlib için ateşkes kararı Avrupa Birliği (AB) cephesinde memnuniyetle karşılandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen birliğin dışişleri bakanları toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı, uzlaşı için “iyi bir haber” yorumunu yaptı. “Ateşkes İdlib’deki insanlara yardımı artırmanın önkoşulu” diyen Borell, bu nedenle bu kararın nasıl uygulanacağını da yakından izleyeceklerini söyledi. Toplantının ardından Hırvat Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile ortak basın toplantısında da Borrell, İdlib’deki insani felakete dikkat çekti. AB’nin sivillere yardıma hazır olduğunu, bunun Birleşmiş Milletler kurumları üzerinden ulaştırılması için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı. İdlib’e mali yardımlar konusunda bir isteksizlik ya da kaynak eksikliği olmadığını savundu. Borell, “Sorun para değil, para var” diyerek yardımların ulaştırılması konusunda lojistik sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?