banner29

Avrupa’ya DAEŞ teklifi! Kişi başı 2 milyon dolardan yargılarız

Irak’tan, DAEŞ'e katılan vatandaşlarını geri kabul etmek istemeyen Avrupa ülkelerine, her kişi için iki milyon dolar talep ile yargılama önerisi geldi

Dünya 12.04.2019, 21:02
Avrupa’ya DAEŞ teklifi! Kişi başı 2 milyon dolardan yargılarız

Avrupa ülkeleriDAEŞ'e katılan vatandaşlarını geri kabul etmek istemiyor. Bazı ülkeler Trump'ın çağrısıyla gündeme gelen konu sonrasında örgüte katılan vatandaşlarının vatandaşlıklarını iptal etmişti. Irak, tam bu noktada yargılama yapabileceğini söylemişti. Bu sefer daha kapsamlı bir çıkış yaparak yargılayacağı her kişi için iki milyon dolar talep ediyor.

The Daily Star Lebanon'un haberine göre Bağdat yönetimi, DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonda yer alan ülkelere, kişi başına yıllık 2 milyar dolar ödemeleri durumunda DAEŞ'e katılan Avrupa vatandaşlarını yargılayabileceğini söyledi.

Bu isimlerin birçoğu Irak hapishanelerinde ve PYD'nin elinde.

PYD'nin esir tuttuğu bine yakın DAEŞ'linin 52 farklı ülkenin vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Birçok Avrupa ülkesi kamuoyu baskısından dolayı söz konusu tutukluları kendi mahkemelerinde yargılamaya sıcak bakmıyor.

"Operasyonel masraflar"

Bağdat yönetiminin bu rakamı Amerika Birleşik Devletleri'nin Guantanamo'da yabancı terör zanlıları için uyguladığı "operasyonel masraflar" örnek alınarak belirlediği belirtildi. Bu miktara ek tutukluluk masrafları dahil değil.

İdam cezası olabilir

Bağdat, daha önce Suriye'de yakalanan 12 Fransız vatandaşını yargılamaya hazırlanıyor. Zanlılara verilebilecek cezalar içinde idam da bulunuyor.

Birçok Avrupa ülkesinde Suriye ve Irak'ta dünyaya gelen çocukların ülkelerine geri getirilmesi için sivil toplum örgütleri tarafından girişimler başlatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?