banner29

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, AB'yi uyardı! 'Karşı adım ters teper'

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı yaptırım hazırlığı yapan AB’yi uyaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “AB’nin bize yönelik atacağı adımların faydası olmaz, ters teper” dedi.

Dünya 13.07.2019, 10:32
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, AB'yi uyardı! 'Karşı adım ters teper'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “AB’nin bize yönelik atacağı adımların herhangi bir faydası olmaz, ters teper” dedi. Çavuşoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile heyetler arası ve ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, İsviçre ile ikili ilişkileri her alanda geliştirme konusunda mevkidaşıyla mutabık olduklarını dile getirdi.

'GARANTÖR ÜLKEYİZ'

Çavuşoğlu, AB ve BM’yi uyarmalarına rağmen Türk halkının haklarını ve paylaşımı garanti altına almadan uzun zamandır Rum tarafının sondaj çalışmalarını ısrarla sürdürdüğüne dikkati çekti. Garantör ülke olarak, Türkiye’nin kıta sahanlığında ve KKTC’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verdiği ruhsat alanlarında sondaj faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Burada AB ve BM’nin Kıbrıs Türk halkının ve KKTC’nin yaptığı öneriler çerçevesinde bir komisyon, bir mekanizma aracılığıyla Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alması gerekiyor” dedi. Çavuşoğlu, “Türkiye her zaman Kıbrıs’ta kalıcı bir barıştan ve kalıcı bir çözümden yanadır” dedi. Çavuşoğlu, AB ile Geri Kabul Anlaşması ve Vize Serbestisi anlaşmalarının aynı anda yürürlüğe girmesini istediklerini dile getirerek, “AB’nin saçma sapan bu dayanışma anlayışıyla yanlışların arkasında durmaması gerekiyor” diye konuştu. Çavuşoğlu, “(AB’nin) Bize yönelik atacağı adımların herhangi bir faydası olmaz, ters teper. Oraya ilave adımlar da atarız. Buna da kimse engel olamaz. Kıbrıs’taki faaliyetlerimizi daha da artırırız. Hiç bu konuda tereddüt etmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin haklarını korumak, kollamak için ne gerekiyorsa onu yaparız” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?