banner29

Bakın Bağdadi Suriye'den nasıl kaçmaya çalışıyor

DAEŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin dış görünüşünü değiştirip Suriye’den, Irak’a kaçmaya çalıştığı iddia edildi.

Dünya 22.03.2019, 17:09 22.03.2019, 18:45
Bakın Bağdadi Suriye'den nasıl kaçmaya çalışıyor

Al-Araby al-Jadeed gazetesinin Irak güvenlik güçleri arasından bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Bağdadi Baguz'da değil.

​Kaynak "Bağdadi Baguz'da değil, ancak YPG'nin operasyonları öncesinde oraya birkaç kez gitti. Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Suriye'nin başka bir bölgesinde. Oradan birkaç kez Irak'a kaçmaya çalıştı, ancak koalisyon güçleri ve sınırdaki Irak halk savunma güçleri Haşd el Şabi onu durmaya zorladı" dedi.

Bağdadi'nin sıradan sivil otomobillerle ya da taksilerle yer değiştirdiğini belirten Kaynak "Son zamanlarda araç konvoylarının eşlik etmesine karşı çıkıyor, korumaları DAEŞ'in formalarından farklı Afgan giysileri giyiyor. Ayrıca dış görünüşünü değiştirdi. Sakalını kısalttı, kızıla boyadı. Son iki yıldır fazla hareketsizlikten çok kilo aldı" ifadelerini kullandı.

Terr örgütü YPG, DAEŞ'in Suriye'nin kuzeybatısındaki son mukavemet noktası Baguz'u teröristlerden temizlediğini aktarmıştı, ancak YPG daha sonra bu bilgiyi yalanlamıştı. Suriye'nin kuzeyindeki uluslararası koalisyon güçlerinin temsilcisi Sputnik'e yaptığı açıklamada bölgedeki çatışmaların sürdüğünü söylemişti.

Daha önce Bağdadi'nin öldürüldüğüne ilişkin bilgiler birçok kez basına yansısa da bir doğrulama gelmedi. Irak'ta yayın yapan el Sumeriye televizyonunun Irak istihbaratına dayandırdığı haberine göre Bağdadi, haziran ayında Irak ordusunun operasyonu sonucunda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?