banner30

banner29

Başarısız olduğunu kabul etti! Hazırlıksız yakalandık...

Koronavirüse karşı sürü bağışıklığı stratejisini uygulayarak adeta meydan okuyan İsveç'te önceki 114 gün kişinin ölmesi herkesi şoke etti. İsveç Başbakanı Stefan Lövfen uyguladıkları stratejinin başarısız olduğunu belirterek "Hazırlıksız yakalandık" açıklaması yaptı.

Dünya 15.04.2020, 13:52
Başarısız olduğunu kabul etti! Hazırlıksız yakalandık...

Avrupa Birliği ülkesi İsveç yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede "sürü bağışıklığı" stratejisini uyguluyor. İsveç şimdiye kadar bu stratejide başarılı olmuş görünüyordu ancak dün ilk kez bir gün içerisinde 114 kişi yaşamını yitirdi. "Sürü bağışıklığı" stratejisi nedeniyle günlük hayatın rutin devam ettiği İsveç'te her 11 corona virüs hastasından 1'i yaşamını yitiriyor. İsveç Başbakanı Stefan Lövfen corona virüse karşı stratejilerini başarısız olduğunu ilk kez itiraf ederek, "Hazırlıksız yakalandık" açıklaması yaptı.

NTV'nin haberine göre, komşuları Danimarka ve Norveç'ten ayrılarak yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede "sürü bağışıklığı" stratejisi izleyen İsveç'i zor günler bekliyor olabilir. Norveç ve Danimarka hayata geçirdikleri sert önlemlerle salgını kontrol altına almış görünüyor. Danimarka'da vaka sayısı 6 bin 500'de kalırken, şu ana kadar 299 kişi yaşamını yitirdi. Danimarka adım adım karantina önlemlerini kaldıracağını açıkladı.

"Sürü bağışıklığı' stratejisini uyguluyorlar

Corona virüse karşı baştan beri sert önlemler alan bir diğer ülke de Norveç oldu. Söz konusu önlemlerin karşılığını alan Norveç'te vaka sayısı 6 bin 686'da kalırken, sadece 139 kişi hayatını kaybetti. Norveç de günlük hayatın önündeki karantina önlemlerini kaldırmaya hazırlanıyor.

Bu iki ülkeden farklı strateji izleyen İsveç ise, corona virüsle mücadelede günlük yaşama dokunmadı. Belli kurallar getiren ülkede restoran ve kafeler açık kaldı. Okullar kapatılmadı. Avrupa'nın diğer ülkelerinde Paskalya Bayramı'nda kiliseler kapalıyken, bu ülkede insanlar kiliselere giderek dua etti.

Ölüm oranı yüksek

Ancak İsveç'in "sürü bağışıklığı" stratejisinin çöktüğünden endişe ediliyor. İsveç'te vaka sayısı 11 bin 445'e yükselirken, ölü sayısı da bin 33'e çıktı. İsveç'de sadece dün yeni 497 vaka tespit edilirken, 114 kişi de yaşamını yitirdi. Ülkede corona virüsten ölüm oranının yüzde 9.03 olduğu açıklandı.

Almanya'da ise corona virüse yakalanan her 42 hastadan biri yaşamını yitiriyor. Dünyada en fazla corona virüs vakasının görüldüğü ABD'de de, her 24 corona virüs hastasından biri yaşama veda ediyor. Corona virüsün Avrupa'da en fazla vurduğu ülke olan İtalya'da ise şimdiye kadar her 8 hastadan biri hayatını kaybetti.

Hafta sonu Paskalya Bayramı'nın kutlandığı ülkede ölü sayısının daha yüksek olabileceği, ölümlerin daha resmi makamlara bildirilmediği ileri sürülüyor.

Başbakandan itiraf

Yeni tip corona virüsle mücadelede "sürü bağışıklığı" stratejisini benimseyen İsveç Başbakanı Stefan Lofven ülkesinin salgına hazırlıksız yakalandığını ilk kez itiraf etti.

İsveç devlet televizyonuna konuşan Başbakan Stefan Lofven salgınla mücadeleyi kast ederek, "İsveç'in gerekeni yapmadığı açık" dedi.

Restoranların ve müşterilerinin, sosyal mesafa kuralına uymaları ve hijyene özen göstermeleri gerektiğini vurgulayan Başbakan Stefan Lofven, "Bu şartları yerine getirmeyen işletmeler kapanma riskiyle karşı karşıyadır" diye konuştu.

Başbakan Lofven, İsveç halkının büyük oranda kamu sağlıyla ilgili uyarılara kulak verdiğini ancak yine de bu konuda kaygıların arttığını söyledi. Corona virüs salgınına hazırlıksız yakalandıklarını itiraf eden Başbakan Lovfen istifa edip etmeyeceği sorusunu ise yanıtsız bırakmayı tercih etti.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Haklısınız Virüs Savaşına Hazırlıksız Yakalandı Bütün Dünya Kimse Sabah Ne Olaçağınıda Bilemyor Hayatda Olan İnsanlar Bir Birin Suçlamamalı Dünya Matemde İblisler Neden Hazırıksızdı Şunu Anlamadım Virüsu Onlar Yapıb Amerka Çin Ne Yapır Hazırlığınız Yok İnsanların Ölümün Bekleyirsiniz TÜRK HALKIN İnsanları Olanları Bele Kaldıramır Kendilerin Suçlu Bilir SÜLEYMAN SOYLU İNSANLARIN YAPDIĞLARINA DAYANAMIR ŞEHİD ÇOÇUĞLARIN Düşünür İnsan Gibi İnsanları Düşünür Soylunun Yapdığın Kimse Anlamaz Türküyede Soylu Gibi İnsanlar Virüs Savaşında İnsanlara Üzülür Diger İblisler Paranı Ekenomini Düşünür Avropa Liderleri Koltuğların Düşünür Allah Sizi İslah ETSİN İnsan Olduğunuzu Düşünün Soylu Gibi İnsanlar Az Sayda İblislerin Sayı Milyonlarla Avropa Kendinize Aynada Bakın Aynanı Virüs Kıraçağ Parçalarını Yerden Toplamayaçağsan
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?