banner29

Başbakanın kadın koruması DAEŞ'e katılmış! Türkiye iade etti...

Bir dönem İrlanda ordusunda görev yapan ve 2015’te DAEŞ’e katılmak için Suriye’ye giden Lisa Smith dün gece Türkiye’den sınır dışı edilerek İrlanda’ya gönderildi. İrlanda’nın başkenti Dublin’e varınca gözaltına alındı.

Dünya 02.12.2019, 12:49
Başbakanın kadın koruması DAEŞ'e katılmış! Türkiye iade etti...

Lisa Smith, İrlanda'nın eski cumhurbaşkanı Mary Robinson ve eski başbakanı Bertie Ahern'in koruması olarak görev yaptıktan sonra DAEŞ'e katılmıştı. Bir DAEŞ militanı ile evlenen Lisa Smith ondan bir kız çocuğu sahibi olmuştu. 

Türkiye'nin sınır dışı ettiği Lisa Smith'i İrlanda terörle mücadele ekipleri karşılayıp gözaltına aldı. Smith’in Suriye’de doğan 2 yaşındaki kızı ailesine teslim edildi. İrlanda polisi Smith’in terör suçu şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı. 

Smith ve çocuğuna uçakta üç konsolosluk görevlisi, bir İrlanda özel harekat kuvvetleri mensubu ve bir de Türk polisi eşlik etti. DAEŞ’e katıldıktan sonra haber alınamayan Smith’in sınır dışı edilmeden önce Suriye’deki bir kampta kaldığı kaydedildi.

BU NASIL İŞ 

Lisa Smith, İrlanda'nın eski cumhurbaşkanı Mary Robinson ve eski başbakanı Bertie Ahern'in koruması olarak görev yapmıştı. Mesleki anlamda zirveye kadar çıkan Lisa Smith'in DAEŞ'e katılmış olması izaha muhtaç. 

Smith’in İrlanda’ya dönmesinden önce kapsamlı analizler yaparak gelişmeyi okuyucularına duyuran İrlanda basını, DAEŞ’li kadının ülkeye geri gelmesine ve sorgudaki sorularına geniş yer ayırdı.

Eşi DAEŞ üyesi

İrlanda basınında yer alan haberlerde Smith ilk sorgusunda Suriye’de bulunduğu süre içerisinde şiddete karışmadığını ve DAEŞ üyesi kocasının da 2018’de öldüğünü söyledi.

Suriye’de kaldığı süre boyunca şiddete karışmadığını sorgusunda söyleyen Smith’in İrlanda’daki kariyeri de bir hayli ilginç. İrlanda ordusunda görev yapan ve dönemin İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson ve Başbakanı Bertie Ahern’e gezilerinde ordu mensubu olarak eşlik ediyordu.

İrlanda yasalarına göre maksimum 72 saat sorgulanabilecek Smith daha sonra ya serbest bırakılacak ya da yargılanacak.

İrlanda basını, Terörle Mücadele Birimi’ndeki dedektiflerin Dundalklı Smith hakkında kapsamlı raporlar hazırladığı yazarken, yabancı ülkelerin istihbarat birimleriyle de irtibat halinde olduklarını duyurdu. İrlanda basınına konuşan bir kaynak, “Smith, bir davanın Savcılık Direktörü’ne gönderilmesi için eksik parça. Onun anlatacaklarının ardından dosyayı Savcılık Direktörü’ne gönderebiliriz” dedi. Savcılık Direktörü’nün vereceği karar göre Smith’in akıbeti belli olacak.

İlk İrlandalı

İrlanda’da 2005 yılında genişletilen yasa kapsamında bir İrlanda vatandaşının herhangi bir terör örgütüne üyeliği kanıtlanırsa 7 yıl hapis cezası alabiliyor. Eğer Smith’in terör örgütü içerisinde silahlı eğitim aldığı ve şiddete karıştığı da kanıtlanırsa 10 yıla kadar ayrı bir ceza alabilir.

Eğer Smith suçlu bulunursa İrlanda’da bir ilk yaşanacak. Zira Smith, yabancı bir terör örgütüne üye olmaktan suçlu bulunan ilk İrlanda vatandaşı olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?