Beklenen oldu, ABD savaş gemisi tansiyonu yükseltti

USS McCampbell'in tartışmalı Güney Çin Denizi sularına girmesine sert tepki gösteren Çin, ABD'yi provokatif eylemlere bir an önce son vermeye çağırdı.

Beklenen oldu, ABD savaş gemisi tansiyonu yükseltti

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD donanmasına  ait savaş gemisinin Güney Çin Denizi'ne girmesine tepki göstererek Washington  yönetimini bölgede "provokasyona son vermeye" çağırdı. 

Bakanlık Sözcüsü Lu, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında,  ABD donanmasına ait USS McCampbel adlı güdümlü füze destroyerinin  Şişa adalarına  (Paracel) yakın  sulara yaklaşarak Çin'in egemenlik haklarını, kanunlarını ve  uluslararası hukuku  ihlal ettiğini savunarak bu eylemin ilgili sularda barış,  güvenlik ve düzene zarar verdiğini kaydetti.

Çin'in, bölgeye savaş gemisi ve uçakları göndererek ABD'yi, savaş  gemisinin bölgeden ayrılması için uyardığını belirten Sözcü Lu, bu konuda gerekli  tepkinin ABD makamlarına da iletildiğini ifade etti.

"Çin, ABD'nin ilgili eylemine kararlılıkla karşı çıkıyor ve ABD  tarafını bu tür provokatif eylemlere bir an önce son vermeye çağırıyor." diyen  Lu, ülkesinin egemenlik ve güvenliğini savunmak için ilgili önlemleri almaya  devam edeceklerini söyledi.

ABD donanmasına ait geminin, iki ülkeden üst düzey yetkililerin  Pekin'de ticari müzakereler yürüteceği gün Şişa adasına yakın sulara girmesi  dikkati çekti.

ABD'den daha önce yapılan açıklamada, geminin "seyrüsefer serbestisi"  çerçevesinde görev icra ettiği bildirilmişti.

Güney Çin Denizi

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı  bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları  açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve  Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları  yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi'ndeki adalara üs inşa ederek  egemenlik hakkı iddiasına, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda Paracel ve Spratly olarak bilinen takımadalar,  Vietnam tarafından Hoang sa ve Truong Sa, Çin tarafından ise Şişa ve Nanşa Çündao  olarak adlandırılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5