banner30

banner29

Belarus'ta seçimi kaybeden muhalif lider o ülkede ortaya çıktı

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Belarus’ta devlet başkanlığı adaylarından muhalefet lider Svetlana Tihanovskaya’nın Litvanya’da ve güvende olduğunu açıkladı.

Dünya 11.08.2020, 12:04
Belarus'ta seçimi kaybeden muhalif lider o ülkede ortaya çıktı

Twitter hesabından açıklama yapan Linkevicius, “Svetlana Tihanovskaya güvende. Kendisi Litvanya’da” ifadelerini kullandı.

​Seçim kampanyası ekibinin, Merkez Seçim Komitesi yetkilileri ile görüştükten saatler sonra Tihanovkaya’ya telefonla ulaşılamadıklarını bildirmesi endişe yaratmıştı.

Diğer yandan Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) Başkanı Valeriy Vakulçik, Tihanovskaya’ya karşı suikast girişiminin önlendiğini belirtmişti.

Tihanovskaya, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya iktidarı barışçıl yoldan bırakma çağrısı yapmıştı.

Yüzde 80.23 oya sahip Lukaşenko'dan sonra yüzde 9.9 oyla en yüksek oyu alan muhalif aday olan Tihanovskaya, Belarus Merkezi Seçim Komitesi tarafından açıklanan seçim sonuçlarını tanımadıklarını belirtmişti.

‘Belarus yönetimi gitmeye zorladı’

Tihanovskaya'nın kampanya ekibinden Olga Kovalkova, “Belarus yetkilileri onu ülkeden çıkardı, çıkışını onlar organize etti. Svetlana’nın başka şansı yoktu. Önemli olan özgür ve hayatta olması” dedi.

Kovalkova, Tihanovskaya’nın Belarus yönetiminin baskısıyla ülkeden ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti.

Kovalkova, seçim sonuçlarıyla ilgili itirazda bulunmak için Merkez Seçim Komitesi’ne gidene kadar, böyle bir plan olmadığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?