Beyaz Saray: Trump-Kim görüşmesinde anlaşma sağlanamadı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim'le görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Trump, "Buradan barış için iyi haberler gelebileceğini söyleyebiliriz. Herhangi bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Yapıcı bir zaman geçirdik. Enteresan bir iki gün geçirdik. Herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" dedi.

Beyaz Saray: Trump-Kim görüşmesinde anlaşma sağlanamadı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim'le görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Trump, "Buradan barış için iyi haberler gelebileceğini söyleyebiliriz. Herhangi bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Yapıcı bir zaman geçirdik. Enteresan bir iki gün geçirdik. Herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" dedi.

"ANLAŞMA İMZALAMAMA KARARI ALDIK"

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim'le görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" açıklamasında bulundu.

Trump, "Buradan barış için iyi haberler gelebileceğini söyleyebiliriz. Herhangi bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Yapıcı bir zaman geçirdik. Enteresan bir iki gün geçirdik. Herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık. Bazı seçeneklerin hiçbirini kullanmama kararı aldık. Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Bizim istediğimiz her şeyi yapmadıkları için anlaşma çıkmadı" dedi.

Kuzey Kore lideri Kim'le yapılan görüşmeyi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da şunları söyledi: "Hala iyimserim. Son derece karmaşık bu sorunu çözeceğimize inanıyorum. İlerleme sağlayacağız. Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasını başaracağız. Kim Jong-un da anlaşma taraftarı ancak bu aşamada daha fazla ilerleme sağlanamadı. Ancak gerçek bir ilerleme sağlandığını söyleyebiliriz" dedi.

Venezuela'daki krizle ilgili de açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya insani yardım gönderiyoruz, oraya ulaşması kolay değil. Venezuela halkına çok sayıda yardım gönderiyoruz. Bazı kentlerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Trump ile Kim arasında dün başlayan zirvenin ikinci gününde liderler baş başa görüşme gerçekleştirmişti.


TARİHİ ZİRVEDEN GÖRÜNTÜLER

ABD Başkanı Donald Trump'la Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un zirvesi sonrası Beyaz Saray'dan ilk açıklama gelmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donuld Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında Vietnam'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı belirtilmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını ancak iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecekte devam edeceğini söylemişti.

"'ÇOK YAPICI VE İYİ' OLARAK YAPILANDIRMIŞTI"

Trump ve Kim'in, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüştüğünü belirten Sanders, "Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekte buluşmak için sabırsızlanıyor" demişti. Sanders, iki lider arasındaki görüşmeyi "çok iyi ve yapıcı" olarak nitelendirmişti.

Metropole Hotel'de yapılan görüşmede, Trump ile Kim arasındaki samimi diyaloglar dikkati çekmişti.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile nükleer bir anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğini kaydederek, "Önemli olan doğru bir anlaşma yapmak" ifadesini kullanmıştı.

Kim'in nükleer görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkması için tüm çabayı göstereceği konusunda söz verdiğini belirten Trump, bu noktada hızlı olmanın önemli olmadığına işaret etmişti.

"HARİKA DİYALOĞUMUZ VAR" DEMİŞTİ

Öte yandan Kim ise "Harika bir diyalogumuz var ve bugün çok iyi bir sonuç çıkması için elimden gelenin en iyisini yapacağım" demişti.

Baş başa görüşmenin ardından iki lider heyetler arası görüşmelere geçmişti.

Beyaz Saray'dan Trump'ın bugünkü programı ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Trump ile Kim, yerel saatle 14.05'te (TSİ 10.05) ortak imza töreni gerçekleştireceği belirtilmişti.

Trump, yerel saatle 15.50'de (TSİ 11.50) basın toplantısı düzenleyerek zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Dün başlayan Trump-Kim zirvesinin ilk günündeki görüşmelerin pozitif geçtiği bildirilmiş, asıl zirve görüşmelerinin ise bugün gerçekleştirileceği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5