banner30

banner29

BM'den o ülkeler hakkında korkutan uyarı! Kontrol altına alınmazsa...

Birleşmiş Milletler (BM), koronavirüs salgınının, yoksul ülkelerde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşmasının beklendiğini bildirdi. BM, salgın kontrol altına alınmazsa ülkelerde çatışma ve kıtlık yaşanacağı konusunda uyardı.

Dünya 07.05.2020, 12:28
BM'den o ülkeler hakkında korkutan uyarı! Kontrol altına alınmazsa...

BM, Genel Sekreter Antonio Guterres'in koronavirüs salgınıyla mücadele için mart ayında açıkladığı 2 milyar dolarlık küresel yardım planını genişletti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, salgının dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşacağını tahmin ettiklerini belirterek, en büyük yıkımın ve istikrarsızlığın da yine bu ülkelerde hissedileceğine dikkati çekti.

Bu ülkelerde bir an önce önlem alınmazsa salgının çatışma, yoksulluk ve kıtlığa neden olacağı uyarısında bulunan Lowcock, salgının savunmasız ve kırılgan ülkelerde yayılmasının engellenmesi için 6,7 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

BM yardım programlarına salgınla mücadele döneminde Benin, Cibuti, Liberya, Mozambik, Pakistan, Filipinler, Sierra Leone, Togo ve Zimbabve olmak üzere 9 yeni ülke daha eklendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?