banner29

BM'den şüphe uyandıran 'DAEŞ' açıklaması: Yeniden büyüyor!

Birleşmiş Milletler (BM), DAEŞ tehdidinin yeniden yükselişe geçtiği, örgütün geçen yılın ikinci yarısında toplanma ve faaliyetlerini canlandırma çabalarının hız kazandığı uyarısında bulundu. BM'nin bu açıklamasının ardından İslam dünyasında yeni bir operasyonun gerçekleşebileceği yorumlarına neden oldu.

Dünya 11.02.2021, 16:23
BM'den şüphe uyandıran 'DAEŞ' açıklaması: Yeniden büyüyor!

BM Terörle Mücadele Birimi Direktörü Vladimir Voronkov, terör örgütü DAEŞ'in uluslararası barış ve güvenlik tehditlerine ilişkin 12'nci raporunu BM Güvenlik Konseyine sundu.  DAEŞ'in 2020'nin ikinci yarısında yeniden toplanma ve faaliyetlerini canlandırma çabalarının hız kazandığına dikkati çeken Voronkov, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik DAEŞ tehdidinin arttığı uyarısı yaptı. 

DAEŞ'in Irak ve Suriye ile diğer çatışma bölgelerinde, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı karmaşadan istifade ettiğini belirten Voronkov, DAEŞ'in 2021 yılında dünyanın farklı yerlerinde saldırılar düzenleme kapasitesini yeniden kazanabileceği uyarısında da bulundu. 

Voronkov, özellikle gençlerin salgın nedeniyle evde internette daha fazla zaman geçirmeye başladığına ve bu durumun, bazı ülkelerde ani saldırılara yol açabileceğine dikkati çekti. 

Suriye ve Irak'ta hala 10 bin civarında DAEŞ savaşçısının bulunduğunu vurgulayan Voronkov, DAEŞ ve DAEŞ bağlantılı örgütlerin Batı Afrika'da geçen yılın sonlarına doğru saldılar düzenlediği, örgütün Orta Afrika'da güçlenmeye başladığı, Afganistan'da 2 binden fazla üyesi olduğu ve Güneydoğu Asya'da da gücünü koruduğunu ifade etti. 

İSLAM DÜNYASINA SALDIRI İÇİN DAEŞ KARTI YENİDEN KULLANILABİLİR

Bilindiği üzere DAEŞ bahane edilerek İslam dünyasında birçok ülkeye operasyon düzenlenmiş ve siyasi yapılar değiştirilmişti. BM'den yapılan bu açıklamayla birlikte İslam dünyasında yeni operasyonların gerçekleşebileceği ve bu yüzden DAEŞ kartının öne sürüldüğü belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?