banner29

BMGK’dan Lübnan hükümetine kritik çağrı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Lübnan’daki tüm partilere ‘öncelikli görev olarak’ kendilerini dış çatışmalardan uzak tutma politikası benimsemeleri çağırısında bulundu.

Dünya 10.02.2019, 15:42
BMGK’dan Lübnan hükümetine kritik çağrı

AP’nin haberine göre BMGK, devlet dışında herhangi bir güç olmaması için Lübnan’daki tüm gruplara silahsızlanma çağrısında bulunurken, bu çağrının Hizbullah’a yönelik önemli bir anlam taşıdığı ifade edildi. Açıklamada, geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Lübnan’da bir ulusal birlik hükümeti kurulmasının memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

BMGK’nın açıklamasında, Lübnan’daki siyasi liderlere, yeni bir hükümet kurmayı ‘ülkenin karşı karşıya olduğu güvenlik, ekonomik, sosyal ve insani zorluklarla başa çıkmak için’ kullanma çağrısı yapıldı. Ayrıca yeni hükümetten reformları kabul etme ve yolsuzlukla mücadele etmesi talep edildi.

8 aydan fazla bir süre devam eden zorlukların ardından geçtiğimiz 31 Ocak tarihinde Lübnan’da Başbakan Saad Hariri önderliğinde yeni bir hükümet kuruldu. Hükümet kurulduktan birkaç gün sonra Lübnan hükümeti, kendini Suriye savaşı gibi bölgesel çatışmalardan uzak tutma kararı aldığını açıkladı. Lübnan, kendi bölgesel çatışmalardan uzak tutma politikasını ilk kez 2012 yılında uygulamaya koymuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?