Bozkurt işaretine savaş açan Avusturyalı lider: Yılmayacağım

Avusturya Başbakan Sebastian Kurz kendisine yönelik sosyal medya üzerinde başlatılan 'bozkurt işareti yasağı' protesto kampanyasına cevap verdi.

Bozkurt işaretine savaş açan Avusturyalı lider: Yılmayacağım
Aralarında 'bozkurt işareti' de olmak üzere birçok politik sembolün 1 Mart'tan itibaren yasaklandığı Avusturya'da, Başbakan Sebastian Kurz kendisine yönelik sosyal medya üzerinde başlatılan protesto kampanyasına cevap verdi. Avusturya'da 'Sembol Yasası' yürürlüğe girdi: Bozkurt işareti yapanlara 4 bin euro'ya kadar para cezası

​Kurz, "Bizim temel demokratik değerlerimizi kabul etmeyerek onlara karşı çıkan kişi ve kurumları ülkemizde istemiyoruz. Bu hem sağcılar hem solcular hem de siyasi İslamcılar için geçerli" ifadelerini kullandı. Euronews'in haberine göre kendisine karşı sosyal medyada başlatılan kampanyadan dolayı yılmayacağını da belirten Kurz, kanunlara riayet etmeyenler hakkında gerekenin yapılacağını söyledi.

Avusturya'da 1 Mart'ta yürürlüğe giren Sembol Yasası kapsamında 'bozkurt işaretinin' de bulunduğu 13 sembol ve işaret yasaklanmıştı.

Bunun üzerine Başbakan Sebastian Kurz'un sosyal medya paylaşımlarının altına çok sayıda 'bozkurt işareti' olan fotoğrafın paylaşıldığı bir kampanya başlatılmıştı.

​Yasağa ilişkin tepkisini ortaya koyan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Avusturya'ya bir elimde bozkurt, bir elimde rabia işareti ile gireceğim" ifadelerini kullanmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5