Bu gelenek kan donduruyor! Bakın ölüleri ne yapıyorlar...

Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Madagaskar'da duyanların kanını donduracak bir festival düzenleniyor. Famadihana adını taşıyan festivalde ölüler mezarlarından çıkartılıp çeşitli dans figürleriyle kutlama düzenliyor.

Bu gelenek kan donduruyor! Bakın ölüleri ne yapıyorlar...

Doğu Afrika'da Hint Okyanusu açıklarında bulunan ada ülkesi Madagaskar, dünyanın en tuhaf hatta kan donduran geleneklerinden birine ev sahipliği yapıyor. Famadihana adını taşıyan festival sırasında insanlar ölen yakınlarını mezarlarından çıkarıp çeşitli dans figürleriyle kutlama düzenliyor.

Famadihana isimli bu festival Madagaskar'ın belirli bölgelerinde gerçekleştiriliyor.

Madagaskar'da yaşayan Malagasi kabilesi, ölen yakınlarını mezardan çıkarıp müzik eşliğinde dans ediyor.

Famadihana festivali boyunca kabile üyeleri ölen yakınlarına yeni elbiseler giydiriyor.

Kıyafet giydirdikleri ölen yakınlarının kemikleriyle birlikte geçit töreni düzenleyip canlı müzik eşliğinde dans ediyorlar.

Bu festival her yıl gerçekleştiriliyor. Bu ritüelin yapılma nedeni ise ölen yakınların hatırlanması ve anıları yaşatmak.

Kaynak: Yeni Akit

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günel
Günel - 2 ay Önce

Allah Belanızı Versin İblisler Adet Eneneniz Kendinizde Kalsın Hidlilerin Zaten Hepsi İblisdi HAÇ Onların Sinvolu Düşmenler Müselmanlara Yapmadığın Burakmadılar İblis TRANP HİNDİSTANA GETDİKDEN SONRA İBLİSLER DAHADA KÖTÜLEŞDİ ALLAH SİZİN GİBİ İBLİSLERİ BAĞIŞLAMAZ AMERKA ADET ENENESİDE KÖTÜ ALLAH MÜSELMANLARI KORUSUN ADET ENENEMİZ GÜZEL AMA YAPAMIRIĞ KÖTÜ İBLİSLERE BAKIP ONLARIN YOLUN TUTURUĞ KAŞKİ MÜSELMAN HALKLARINDA ÇOÇUĞA KADINA SALDIRI OLMAZDI MÜSELMAN ADET ENENESİNDE ŞUNLAR YOK İBLİSLER MÜSELMANLARI YOLDAN ÇIKARDI

Prof. Dr. Engin BEKSAÇ
Prof. Dr. Engin BEKSAÇ - 2 ay Önce

Bu gelenek sadece Madagascar'da değil, Güney Doğu Asya'nın bir çok adasında yaşayan kültürlerde de var. Aslında Madagascar'a da geldiği yer orası.

SIRADAKİ HABER

banner5