banner29

Büyük felaket! Milyonlarca insanın hayatı tehlikede...

Avustralya'da cuma gününden bu yana etkili olan yangınlar, nüfusun yoğun olduğu bölgeleri tehdit ediyor.

Dünya 12.11.2019, 20:58
Büyük felaket! Milyonlarca insanın hayatı tehlikede...

BBC'nin haberinde, dün acil durum ilan edilen Yeni Güney Galler  eyaleti genelinde cuma gününden itibaren özellikle kırsal alanlarda çıkan 85'ten  fazla yangının 46'sının henüz kontrol altına alınamadığı bildirildi.

Yetkililer, 6 milyondan fazla kişinin yaşadığı bölgede itfaiye  ekiplerinin, kuzey sahilindeki 1000 kilometre boyunca yayılan yangınlarla  mücadele ettiğini ve bu yangınlardan bazısının 100 bin hektardan fazla alanda  etkili olduğunu belirtti.

İtfaiye yetkilisi Shane Fitzsimmons, bölgede ikamet eden milyonlarca  kişinin "felaket boyutuna ulaşan" yangın tehlikesiyle karşı karşıya olduğu  uyarısında bulundu.

Fitzsimmons, bugün en az 10 evin yangınlarda zarar gördüğü ya da  tamamen yandığını, itfaiye helikopterlerinin gece kullanılamaması nedeniyle  söndürme çalışmalarının aksadığını kaydetti.

Queensland eyaletinde acil durum ilan edildi

Diğer yandan, kuzeydeki Queensland eyaletinde kontrol altına  alınamayan 55 yangın nedeniyle acil durum ilan edildi.

Hava kalitesinin düştüğü eyalette yetkililer, hava koşullarının hafta  içinde daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Güney Avustralya eyaletinde çok sayıda yangın etkili olurken, Batı  Avustralya eyaletinde de kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle acil durum  uyarıları yapıldı.

İtfaiye yetkilileri, yangınların başladığı eylül ayından bu yana Yeni  Güney Galler eyaletinde bir milyon hektar alanın kül olduğu bilgisini paylaştı.

Cuma gününden bu yana devam eden orman yangınlarında 3 kişi hayatını  kaybetmişti

Yeni Güney Galler eyaletinde cuma günü, kırsal alanlarda "eşi  görülmemiş sayıda" yangın çıktığı bildirilmişti.

Ormanlık ve çalılık alanlarda çıkan yangınların nüfusun yoğun olduğu  bölgeleri tehdit etmesi üzerine Yeni Güney Galler eyaletinde dün acil durum ilan  edilmişti. Yetkililer, eyalette cuma gününden bu yana orman yangınlarında 3  kişinin öldüğünü, 970 bin hektar ormanlık ve ekili alan ile 150'den fazla evin  kül olduğunu bildirmişti.

Ambulans hizmetleri şefi Dominic Morgan, yaralanan 20'si itfaiyeci  100'den fazla kişinin tedavi edildiğini söylemişti.

Queensland eyaletinde de 9 evin yandığı, eyaletin başkenti Brisbane ve  çevresinde hava kalitesinin düştüğü hem Yeni Güney Galler hem de Queensland'de  binlerce kişinin tahliye merkezlerinde kaldığı kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?