Cebelitarık mahkemesinden İran tankeri için karar!

Cebelitarık Mahkemesi, İngiltere'nin alıkoyduğu İran tankerinin salıverilmesine hükmetti. ABD tanker hakkındaki suçlamaları gerekçe göstererek tankerin geri verilmemesi talebinde bulunmuştu.

Cebelitarık mahkemesinden İran tankeri için karar!

ABD'nin, tankerin salıverilmemesi talebine rağmen Cebelitarık Yüksek Mahkemesi İran tankerin hareketine izin verilmesine karar verdi.

Mahkeme Başkanı Anthony Dudley, mahkemeye ABD'nin tankerin salıverilmemesini yönündeki talebine ilişkin yazılı bir talep ulaşmadığını kaydetti.

Gibraltar Chronicle gazetesi de İngiltere'nin Cebelitarık yakınlarında el koyduğu İran'a ait petrol tankerinin serbest bırakılacağını duyurdu. Cebelitarık özerk yönetiminin Tahran'dan, Grace 1 adlı söz konusu tankerin Avrupa Birliği'nin yaptırım kapsamına aldığı bölgelere nakliyat yapmayacağına ilişkin yazılı bir taahhüt aldığı belirtildi.

Gibraltar Chronicle'ın haberinde "Buna dayanarak Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo gözaltı kararını kaldırmaya ve tankerin demir almasına izin verilmesine karar vermiştir" denildi.

ZARİF KORSANLIKLA SUÇLAMIŞTI

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif kararın ardından attığı tweette, "Ekonomik terörizm yoluyla emellerine ulaşmada başarısız olan ABD –kanser hastalarının ilaçlarından mahrum edilmesi de buna dahil- açık denizlerde mülkümüzü çalmaya çalışarak hukuk sistemini sömürmeye çalışmıştır" ifadelerini kullandı. DW Türkçe'nin aktardığına göre, Cevad, ABD'nin talebini "korsanlık girişimi" olarak nitelendirdi.

İran'ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad da ABD'nin İran'a ait tankerin serbest bırakılmasına engellemeye yönelik son dakikada umutsuzca bir girişimde bulunduğunu ancak acınası bir yenilgi aldığını ifade etti.

ABD'DEN MAHKEMENİN KARARINDAN ÖNCE GELEN TALEP

ABD, Suriye'ye ham petrol taşıdığı şüphesi ile 4 Temmuz'da Cebelitarık'ta el konulan İran'a ait tankerin salıverilmemesi talebinde bulunmuştu.

Cebelitarık özerk yönetiminden gelen açıklamada, "ABD Adalet Bakanlığı Grace 1'a yöneltilen çeşitli suçlamalar nedeniyle alıkonulması için başvuruda bulundu. Talep incelenmekte" denilmiş, Gibraltar Chronicle gazetesi Yüksek Mahkeme Başkanı Dudley'in Washington'dan söz konusu talep gelmemiş olsaydı tankerin serbest bırakılmasına ilişkin olarak bugün görülmekte olan duruşmanın ardından salıverilmesini planlandıklarına ilişkin ifadelerini aktararak, Dudley'in "ABD'den bu hamle gelmeseydi tankerin bugün denize açılmış olacağı" yönündeki ifadelerine yer vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5