banner29

Cezayir'in gururu Abbas Medeni vefat etti!

Uzun yıllardır Katar'da tedavi gören Cezayir İslami Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni 88 yaşında Doha'da vefat etti.

Dünya 25.04.2019, 16:38 25.04.2019, 16:42
Cezayir'in gururu Abbas Medeni vefat etti!

Cezayirli bir düşünce ve eylem adamı olan Abbas Medeni Cezayir bağımsızlık mücadelesinden bu yana İslamî mücadeleyi sürdürenlerle beraber düşünsel, sosyal ve siyasal arayışların çabası içinde olmuş bir isimdi.

1992 YILINDA DARBEYE MARUZ KALMIŞ VE TUTUKLANMIŞTI

Abbasi Medeni liderliğindeki İslami Selamet Cephesi (FIS), eşi benzeri görülmemiş bir sonuçla, 1990'daki yerel seçimlerde itiraz edilen koltukların çoğunluğunu kazanmıştı.

İslâmi Selamet Cephesi'nin bu başarısından endişelenen Batı'nın da tahrikleri ile Cezayir ordusu, 16 Ocak 1992 tarihinde yani seçimlerin ikinci turunun yapılacağı tarihe beş gün kala gerçekleştirdiği darbe ile yönetime el koyarak seçimlerin ikinci turunu iptal etmiş ve genel başkan Prof. Abbasi Medeni başta olmak üzere FIS ileri gelenlerinin çoğunu tutuklatmıştı

"DUALARIM ERDOĞAN VE TÜRKİYE'YLE"

Prof. Dr. Yasin Aktay, Cezayir FİS lideri Abbas Medeni'yi bir süre önce ziyaret eden isimlerdendi. Medeni, Aktay'a dualarının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için olduğunu ifade etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?