banner30

banner29

Çin başına gelen felaketten ders çıkarmıyor! Doğu Türkistan'a zulüm durmuyor...

Çin, koronavirüs ile ilgili ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal eden Doğu Türkistanlılara yönelik teşhir cezasına başvuruyor. Teşhir cezası alan Doğu Türkistanlıların boyunlarına, “Parti-hükûmetin dışarı çıkma yasağını ihlal edip köpek gibi dışarıda gezdim” yazılı levhalar asılıyor.

Dünya 16.02.2020, 15:37
Çin başına gelen felaketten ders çıkarmıyor! Doğu Türkistan'a zulüm durmuyor...

Komünist Çin’den Müslümanlara yönelik utanç verici uygulama... Çin, koronavirüs ile ilgili ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal eden Doğu Türkistanlılara yönelik teşhir cezasına başvuruyor. Çin’de ortaya çıkan virüsün Doğu Türkistan’a kadar yayılmasından sonra her bölgenin Çin Komünist Partisine (ÇKP) bağlı yöneticileri halkın dışarı çıkmasını yasaklamıştı. Turkistan Press’in aktardığına göre Urumçi’den 2, Gulca ve Aksu’dan 1’er kişi, 7. Bingtuan’dan da 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin tedavi edilerek evlerine gönderildiği, 1 kişinin ise hayatını kaybettiği kaydedildi. Müşahade altında tutulduğu aktarılan 4622 kişinin etnik grubu hakkında ise bilgi bulunmuyor.

ERZAK ALMAYA ÇIKTILAR

Evlerinde erzakları tükenen insanların dışarıya alışveriş yapmak için çıkmak zorunda olmaları göz önünde bulundurulmaksızın, Çin yönetimince yasağı ihlal eden kişilerin boynuna levhalar asarak teşhir ettiği görüldü.

Teşhir cezası sosyal medyaya da yansıdı. Levhalarda yazılı olan “Parti-hükûmetin dışarı çıkma yasağını ihlal edip köpek gibi dışarıda gezdim” şeklindeki insanlık dışı ifadeler dikkat çekti.

Uygur Müslümanlarına yönelik aşağılama içeren insanlık dışı uygulama dünya genelinde büyük tepki çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?