Çin zulmü görüntülendi! Tuvaletleri bile gözlüyorlar...

İtalya merkezli bir insan hakları dergisi, Çin'deki tartışmalı kamplara ait görüntüleri yayınladı.

Çin zulmü görüntülendi! Tuvaletleri bile gözlüyorlar...

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bir milyondan  fazla kişinin zorla alıkonulduğu iddia edilen "Eğitim Yoluyla Dönüştürme  Merkezlerinden" birine ait olduğu öne sürülen görüntü yayımlandı. Görüntülerde bu  merkezin tuvaletlerine bile kameralar yerleştirildiği dikkati çekerken, gizli  çekildiği anlaşılan videoda bu kampta tutulanlara yönelik sıra dışı güvenlik  önlemleri alındığı görüldü. 

Çin'deki dini özgürlükler ve insan hakları konularında yayım yapan  İtalya merkezli "Bitter Winter" adlı dergi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde  bulunan ve uluslararası kamuoyunda siyasi eğitim kampı olarak da adlandırılan  "mesleki eğitim merkezlerinden" birinin görüntülerini 26 Kasım'da yayınladı.

Sincan'ın kuzeyindeki Yining şehrinin Gulca ilçesinde olduğu uydu  görüntüleriyle gösterilen bölgedeki binaların 110 bin metrekarelik alanı  kapladığı belirtildi. Arazinin eski ve yeni uydu görüntülerinin yer aldığı  videoda, boş arazinin üzerinde kısa zamanda çok sayıda bina inşa edildiği  anlatıldı.

Kanada'da yaşayan Çinli öğrenci Swang Cang tarafından paylaşılan uydu  görüntülerine yer verilen videoda, arazinin askeri amaçlı kullanılmasının  planlandığı ancak bu yönde değerlendirilmediği savunuldu. Ağustos 2017'ye ait  uydu görüntülerinde bu arazinin boş olması dikkati çekti.

Videoda, arazinin 2014-2016 döneminde atıl kaldığı ve 2016'dan 2018'e  kadar ek bina ve tesislerle büyük bir kompleks halini aldığına işaret edildi.

"Yingye'ar Eğitim Yoluyla Dönüştürme Merkezi" olarak adlandırılan  kampın aşamalarla genişletildiğini gösteren uydu görüntülerine de yer verilen  videoda, kampta görevli birinin gizlice çektiği anlaşılan görüntüler kullanıldı.

Parti propagandaları her yerde

Videoda dört katlı turuncu binanın duvarlarında "Çin Komünist Partisi  (ÇKP) ve Şi Cinping'e sadakat" söylemlerinin yer aldığı dev yazılar görülürken,  binadaki tüm pencerelerin dışının demir parmaklık ve iç kısmının da demir  tellerle kaplandığı dikkati çekiyor.

Binaya girişin sağlandığı her kapının üzerinde farklı açıları izleyen  en az üç kameranın yerleştirildiği görülüyor. Binanın dış cephesinde ise Çince  dev karakterlerle "Şi Cinping'in liderliğindeki parti merkezi komitesine kalpten  teşekkürler" yazısı bulunuyor.

"Bitter Winter"ın yayınladığı görüntülerde binanın içinin bir  hapishaneden çok farklı olmadığına işaret ediliyor. Çift taraflı demir  parmaklıklı kapılar ve bunların üzerine yerleştirilen şifreli kilitlerin  görüldüğü koğuşlar dahil, içinde bulunan tuvaletlerin bile kameralarla izlenmesi  dikkati çekiyor.

Katların 50 kişilik olduğu kamp binasının her katında 28 oda  bulunuyor. Ayrıca her katta üç "sınıf" bulunduğu görüntülerde yer alıyor.

Tesisin her katındaki duvarlarda parti slogan ve propagandaları ile  liderleri öven yazılar dikkati çekerken, Çincenin ve bu dili öğrenmenin önemi  anlatılıyor. Görüntülerde yer alan sloganlar arasında "Çince öğrenmeyi alışkanlık  haline getirin", "Yeni dönem için Çin sosyalizmi üzerine Şi Cinping'in  düşüncelerinin rehberlik ettiği Çin ulusunun yüce dirilişi ve Çin rüyası için  durmadan mücadele edin" ifadeleri yer alıyor.

Binanın içinde ayrı bir bölgede ise tüm tesisin izlendiği ve kapalı  devre görüntülerin aktarıldığı dev bir oda bulunuyor. Görüntülerde kamplarda  görevli kişilerin 24 saat izleme yapabileceği dev gözlem odasındaki ekranlara  "kör nokta bırakmayacak" şekilde yerleştirilen kamera görüntülerinin aktarıldığı  dikkati çekiyor.

Kesintisiz izleniyor

Burada tutulanların her adımının yüzlerce kamera desteğiyle, 360  derecelik açıyla ve 24 saat süreyle kesintisiz izlendiği kampa alınan kişilerin  en mahrem anları bile aralıksız izleniyor.

Binanın dışında ise "acil korunma alanı" olarak adlandırılan bölgeler  oluşturulduğu ve bu bölgelerin tel örgülerle çevrildiği görülüyor.

"Bitter Winter"ın Çinli kamu güvenliği sisteminden bir kaynağa  dayandırdığı bilgiye göre, sıralı ve numaralı bir şekilde birbirinden ayrılmış bu  alanlar, tutukluların "açık hava egzersiz alanları" olarak kullanılıyor.

ÇKP makamlarının bu yılın ekim ayına kadar bu kampların varlığını  inkar ettiği belirtilen videoda, uluslararası kamuoyunun baskıları sonucu  yetkililerin, söylem değişikliğine giderek bu kampların varlığını "olduğundan  farklı şekilde göstermeye" çalıştığı savunuluyor.

Videoda, Çin yönetiminin bu kampları "yasalara uygun mesleki eğitim  merkezi" şeklinde savunduğu hatırlatılırken, gizli çekilen görüntülerin buraların  "okul ve eğitim kurumu değil, hapishane olduğunun kanıtı" olduğu öne sürülüyor.

Görüntülerin sonunda ise "Bu yılın ağustos ayında bu görüntüleri elde  ettiğimizde Yingye-ar Eğitimle Dönüştürme Merkezi halen inşa aşamasındaydı. Ancak  eylül ayında bir görevli, kampın halihazırda binlerce tutukluyla dolduğunu  söyledi. Bu görevli, muhabirimizin burada ne türden insanların tutulduğu sorusuna  ise 'Bu bir sır, size söyleyemem' yanıtını verdi." ifadeleri yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması  Komitesinin Çin'de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre'nin Cenevre  kentinde ağustosta düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları,  Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yerel yöneticilerin, siyasi olarak sakıncalı  tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği kişileri siyasi eğitim merkezlerinde  alıkoyduğunu açıklamıştı.

Sincan'da yerel meclis olarak görev yapan Halk Kongresi ekim ayında  yayımladığı "Sincan Uygur Özerk Bölgesi Aşırıcılıkla Mücadele Düzenlemesi"ne  göre, bölgede “mesleki eğitim merkezlerinin" kurulmasına izin verileceğini  duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5