Cubeyr: Erdoğan, Selman'ı işaret etmedi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, CIA'in Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın verdiğine yönelik" değerlendirmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Cubeyr: Erdoğan, Selman'ı işaret etmedi

Cubeyr'in açıklamaları, CIA haberlerine yönelik Suudi Arabistan'dan gelen ilk tepki oldu.

Cubeyr, CIA'in açıklamasını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetinin üst kademelerinden geldiğini biliyoruz" ifadelerini değerlendirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı Cubeyr, "Türkiye'de en üst düzey yöneticilere bu sözlerin ne anlama geldiğini sorduk ve bize kesin bir şekilde bu yorumda kastedilen kişinin Veliaht Prens olmadığını doğruladılar. Suudi Arabistan Krallığı'nın liderliğini iki kutsal caminin vasisi ve veliaht prens temsil eder. Bunlar kırmızı çizgimizdir ve asla zarar görmesine müsaade etmeyiz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington Post gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz'in cinayet emrini verdiğine inanmadığını ifade etmiş, ancak "Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetinin üst kademelerinden geldiğini biliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu sözlerle 33 yaşındaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı işaret ediyor olabileceği yorumları yapılmıştı.

"CIA'İN VARDIĞI SONUÇ YANLIŞ"

Washington Post gazetesi, haftasonu yayımlanan haberinde CIA'in gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini verenin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olduğu sonucuna ulaştığını öne sürmüştü.

Washington Post'un haberine göre CIA'in değerlendirmesi, Muhammed bin Selman'ın kardeşi ve Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Halid bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı ile yaptığı telefon görüşmesine ve bazı diğer bulgulara dayanıyordu.

Haberi yalanlayan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, " Veliaht Prens Muhammed bin Selman hakkındaki suçlamaların dayanağı olmadığını biliyoruz ve reddediyoruz. Resmi olarak açıklanmadığı halde herhangi bir dayanağı olmayan iddialar dolaşıyor" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN: 5'İ İDAM İSTEMİYLE 11 KİŞİ YARGILANACAK

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim'de evlilik ile ilgili bir belge almak üzere gittiği İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürüldü.

Türkiye, cinayette rol oynayanların İstanbul'da yargılanması çağrısı yaptı ancak bu çağrı Suudi Arabistan tarafından kabul edilmedi.

Cinayetin nasıl işlendiğiyle ilgili çok sayıda teori ortaya atılırken, son olarak Suudi Arabistan Başsavcılığı Sözcüsü ve Başsavcı Yardımcısı Şulan el Şalan, Kaşıkçı'nın çıkan arbedenin ardından zehirli iğne yapılması sonucu öldürüldüğü ve cesedinin de parçalara ayrılarak, Başkonsolosluk binasından çıkartıldığına ilişkin savcılık açıklamasını okudu.

Bu ifade, Kaşıkçı'nın nasıl öldürüldüğüne dair Suudi Arabistan'dan gelen ilk resmi teyit oldu.

Açıklamada, Kaşıkçı'nın cesedinin parçalarının Başkonsolosluk binasının dışında bir başka kişiye teslim edildiği öne sürüldü.

Şulan el Şalan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 11 kişinin mahkeme önüne çıkartılacağını ve beşinin de idam istemiyle yargılanacağını da duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Suudi Arabistan'ın bazı açıklamalarını tatmin edici bulmadığını söylemiş, "Bu şahsın ülkelerine geri götürülmesine direndiği için orada öldürüldüğü söyleniyor. Oysa bu cinayet daha önce de açıkladığımız gibi önceden planlanmıştır" demişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5