banner29

Demokratlar neden eşek ve Cumhuriyetçiler neden fil?

ABD başkanlık seçimlerine aslında 2 partiden çok daha fazlası katılıyor ama siyasi gelenekte, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar'ın nihai yarışına üçüncü bir partinin katılması pek mümkün değil. Her iki partinin çekişmesi yaklaşık 200 yıldır devam ediyor ve bu çekişme sembollere de yansıyor. Bu yüzden sembol ya da amblem olarak Cumhuriyetçiler'in "fil"i, Demokratların "eşek"i tercih etmesinin nedenleri merak uyandırıyor. İşte nedeni...

Dünya 04.11.2020, 20:22 05.11.2020, 20:56
Demokratlar neden eşek ve Cumhuriyetçiler neden fil?
Demokratik Eşek ilk olarak 1828 yılında Demokrat Andrew Jackson'ın kampanyası sırasında ortaya çıktı. Rakiplerinin kendisine Jackass, yani eşek demesi üzerine, Jackson bu inatçı hayvanı kampanya posterlerinde kullanmaya karar verdi. Sonradan karikatürist-gazeteci Thomas Nast bu sembolü gazetede yayınladı ve ünlü bir sembol haline getirdi.

Demokrat Parti ‘nin eşek ve Cumhuriyetçi Parti ‘nin fil 19. yüzyıldan beri siyaset sahnesinde olmuştur. Demokratik eşeğin kökenleri 1828'de Andrew Jackson'ın başkanlık kampanyasına kadar izlenebilir . Bu yarış sırasında , Jackson'ın rakipleri ona ahmak dedi. Ancak, 1812 Savaşı'nın kahramanı olan ve daha sonra ABD Temsilciler Meclisi'nde ve ABD Senatosunda görev yapan Jackson, etiketi reddetmek yerine, bu etiketten keyif aldı ve kampanya afişlerine hayvanın bir resmini ekledi. Jackson, görevdeki John Quincy Adams'ı yenmeye devam ettive Amerika'nın ilk Demokrat başkanı olarak hizmet ediyor. 1870'lerde etkili siyasi karikatürist Thomas Nast, eşeğin tüm Demokrat Parti için bir sembol olarak popülerleşmesine yardımcı oldu.

Cumhuriyetçi Parti 1854'te kuruldu ve altı yıl sonra Abraham Lincoln Beyaz Saray'a seçilen ilk üyesi oldu . Bir fil resmi, İç Savaş sırasında en az bir siyasi karikatürde ve bir gazete resminde Cumhuriyetçi bir sembol olarak gösterildi ("fili görmek" askerlerin savaşı deneyimlemek için kullandığı bir ifadeydi), ancak kalın derili Modern politik karikatürün babası sayılan Thomas Nast, onu 1874 Harper's Weekly çizgi filminde kullanana kadar GOP sembolü olarak yerini almaya başladı .

"Üçüncü Dönem Panik" başlıklı Nast'ın çizimi, Başkan Ulysses Grant'in üçüncü dönem için söylentilere konu olan teklifini eleştiren New York Herald ile alay etti ve "Cumhuriyetçi oy" etiketli bir fil de dahil olmak üzere çeşitli çıkar gruplarını hayvanlar olarak tasvir etti. , ”Bir çukurun kenarında ayakta dururken gösterilmiştir. Nast, 1870'lerde Cumhuriyetçileri ek karikatürlerde temsil etmek için fili kullandı ve 1880'de diğer karikatüristler bu yaratığı partiyi sembolize etmek için kullanıyorlardı.

Eşek ve fil, ile birlikte Almanya doğumlu Nast başka bir siyasi hayvan ile ilişkilidir, Haçlı sanatçı ünlü bir 1871 yılında özellikli vahşi Tammash Kaplan, Harper Weekly New York'un saldırıya karikatür William “Patron” Tweed ve Tammash Hall , onun yozlaşmış siyasi makine. Yine de Nast'ın tüm çalışmaları siyasetle ilgili değildi; ayrıca Noel Baba'nın modern imajını yaratmasıyla da tanınır .

Harper's Weekly'nin 1879 tarihli baskısından alınan Thomas Nast'ın bu politik karikatürü, Cumhuriyetçi ve Demokrat partileri şimşek haline getirmek için fil ve eşeğin erken bir kullanımıydı.
Thomas Nast'ın "Güzel Kıç Komitesi" başlıklı bu siyasi karikatüründe, mali balonlar patlatan Demokrat bir kongre üyesinin yerine bir eşek duruyor.
Cumhuriyetçi fil, Thomas Nast'ın 1874 tarihli bu çizgi filminde ilk kez ortaya çıktı. Sağ alt köşedeki bir tilki Demokrat partiyi temsil ediyor.
Bu 1876 Nast çizgi filminde, Sam Amca'nın fil sürmesiyle temsil edilen Cumhuriyetçi oy, Demokratları temsil eden bir kaplanı ayaklar altına alıyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?