banner29

Donald Trump'ın seçimi kaybederse hapse girer mi?

Başkan olarak statüsü şimdiye kadar onu korudu, ancak Trump yeniden seçilmeyi garanti altına alamazsa bir yığın kişisel davayla çarpılabilir. Donald Trump'ın seçimi kaybederse hapse girer mi? İşte detaylar...

Dünya 04.11.2020, 17:57 04.11.2020, 18:24
Donald Trump'ın seçimi kaybederse hapse girer mi?

Başkan olarak statüsü şimdiye kadar onu korudu, ancak Trump yeniden seçilmeyi garanti altına alamazsa bir yığın kişisel davayla çarpılabilir. Donald Trump'ın seçimi kaybederse hapse girer mi? İşte detaylar...

Donald Trump, Beyaz Saray'a tutunmak için mücadele ediyor. Kaybederse, ki bu giderek artan bir sonuçla, başkanlığın kendisine sağladığı korumalar ortadan kalkacaktır.

Başkan olarak statüsü şimdiye kadar onu korudu, ancak Trump yeniden seçilmeyi garantilemezse bir yığın kişisel dava ile çarpılabilir.

Joe Biden Salı günü yeterli sayıda seçim okulu oyu alırsa, işadamı ve realite TV yıldızı, ücret ödemelerinden tecavüz suçlamalarına kadar çeşitli potansiyel suç davaları ile karşı karşıya kalacak .

Trump'ın biyografi yazarı David Johnston, görevlinin Oval Ofis'ten ayrılır ayrılmaz hapis cezasına çarptırılabileceği konusunda uyardı .

Washington Monthly gazetesine verdiği demeçte, "Kesinlikle evet, eğer biz eşit adaletli bir ulus isek ve Trump ciddi suçlardan hüküm giymişse," dedi.

"Bunun olup olmayacağı tamamen tahmin edilemez."

Washington'daki bazı kişiler, Trump yeniden özel vatandaş olduktan sonra soruşturmak için resmi bir yapı önerdiler.

Kaliforniya'dan Kongre Üyesi Eric Swalwell, Ağustos ayında, "yolsuz bir başkana izin verenleri" inceleyebilecek bağımsız savcılardan oluşan bir "Başkanlık Suçları Komisyonu" fikrini ortaya attı .

ABD başkanlık seçimleri öncesinde Middle East Eye, Trump'ın halihazırda uğraşmakta olduğu birçok davaya bir göz atıyor.

Trump organizasyonu

Trump'ın karşı karşıya olduğu en ciddi vaka, Manhattan bölge savcısının Trump Örgütü'nün finansal işleyişini araştırması.

Davaya bakan savcılar, mahkeme dosyalarında Trump'ın vergi, banka ve sigorta dolandırıcılığının yanı sıra işletme kayıtlarını tahrif etme gibi bir dizi suçtan suçlu olabileceğini söyledi.

Profesör Laurence Tribe, "Trump'ın görevden ayrılmasının ardından soruşturmanın ortaya çıkaracağı pek çok federal suç olacak - federal gelir vergisi kaçakçılığı, banka dolandırıcılığı, banka dolandırıcılığı, sigorta dolandırıcılığı, kara para aklama ve kampanya finansmanı yasası ihlallerini içeren suçlar."

Davaya bakan New York avukatları, başkanın defalarca bloke etmeye çalıştığı Trump'ın sekiz yıllık vergileri için bir mahkeme celbi sundu.

Temmuz ayında Trump, bir eyalet büyük jürisinin mahkeme celbine tabi olmayacağına hükmeden bir temyizi kaybetti.

Kabile, "hiçbir başkanlık affı, Trump'ı veya bir başkasını bu tür devlet davalarından koruyamaz" dedi.

Adaletin engellenmesi

Mueller raporunda, tam olarak ortaya çıktığında manşetlere hâkim olan ABD seçimlerine Rusya'nın müdahalesine yönelik iki yıllık bir soruşturmanın sonucu olan Özel Danışman Robert Mueller, Trump'ın adaleti engellediği bir dizi vaka buldu.

Bu vakalardan biri, FBI müdürü James Comey'e eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkındaki bir soruşturmayı bırakmasını önerdiği zamandı. Ardından Trump, Comey'i kovdu.

Mueller, görevdeki bir başkanın suçlanamayacağını söyleyerek suç duyurusunda bulunmamakla birlikte, başkanın görevi dışında olması durumunda korumaya sahip olmayabileceğini söyledi.

Mueller ayrıca Trump'ı engelleme suçlamalarından temize çıkarmadı.

Tribe, bir Biden yönetiminin başkana karşı suçlamaları takip edip etmeyeceğinin büyük olasılıkla kimin Başsavcı olarak seçildiğine bağlı olacağını belirtti.

Kampanya finansman ihlalleri

2018'de, Trump'ın kişisel avukatı Michael Cohen, kampanya finansmanı yasalarını ihlal etmekten, vergi dolandırıcılığından ve bankalara yalan söylemekten suçlu bulunduktan sonra üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cohen, ABD Senatosu'na verdiği ifadede, Trump'ın kendisini, başkanla cinsel ilişkisi olduğunu iddia eden yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a sessiz ödemeler yapmaya yönlendirdiğini söyledi.

Adalet davasının engellenmesine benzer şekilde, başkanlık makamı kendisini koruyamazsa, Trump bunun için suçlanabilir. Ve olası bir Biden yönetimi onu affetmeyecek.

Tribe, "Bir Biden yönetiminin bu suçlardan herhangi birini affedeceğinden şüpheliyim çünkü eski Başkan Yardımcısı, normal af protokolleri ve prosedürlerini takip etme uygulamasına geri döneceğini açıkça belirtti." Dedi.

"Ve Donald J. Trump'ın sanal bir suç çılgınlığı ile ilgili olarak merhamet göstermenin ve buna bağlı olarak bir başkanlık affı çıkarmanın normal koşullarının karşılanması son derece düşük bir ihtimal."

Maaşlar

Trump , cumhurbaşkanının otellerinde kalan yabancı ve yerli yetkililerin ödemelerini kabul ederek Anayasa'nın ücret hükmünü ihlal ettiğini iddia eden davalarla karşı karşıya .

Anayasanın Yabancı Ödenekler Maddesi, Cumhurbaşkanı'nın önce Kongre'nin onayını almadan yabancı devletlerden herhangi bir menfaat kabul etmesini yasaklamaktadır.

Trump, saf gümüşten yapılmış ve sedef kılıflı bir hançer de dahil olmak üzere yaklaşık 80 ürün aldığı Suudi Arabistan da dahil olmak üzere yabancı liderlerden birçok hediye aldı.

Trump, Riyad temsilcilerinin cumhurbaşkanının otellerinde kalarak harcadıkları parayı kabul ettiği için de incelemeye alındı.

Bunun örnekleri arasında Suudi hükümeti Kasım 2016'dan Şubat 2017'ye kadar Washington'daki Trump International Hotel'e 270.000 $ ödeyen; Kuveyt büyükelçiliği, Trump otelde 60.000 doların üzerinde bir maliyetle bir kutlama düzenledi; Malezya başbakanı ve heyeti Eylül 2017'de aynı otelde kalıyor.

Kabile Middle East Eye'a verdiği demeçte, "Başkan Trump'ın Suudi Arabistan da dahil olmak üzere çeşitli yabancı güçlerden aldığı hediyeler ve diğer mali faydalar neredeyse kesinlikle ABD Anayasası'nın 1. Maddesinin Yabancı Ödeme Maddesini ihlal ediyor." Dedi.

"Bu tür emirler, Trump görevden ayrıldıktan sonra verilemezdi, çünkü onun ayrılması ihlalleri otomatik olarak sona erdirecek ve hukuki çözüm tartışması yaratacaktır."

Kaşıkçı cinayeti

Geçen ay öldürülen Suudi gazeteci ve Middle East Eye köşe yazarı Jamal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, hükümdarı öldürme emrini vermekle suçlayarak Veliaht Prens Muhammed bin Salman'a dava açtı.

Trump cinayetin herhangi bir parçası için yargılanmayacak olsa da, tanık olarak ifade vermeye çağrılma şansı var.

San Francisco'daki UC Hastings Hukuk Fakültesi'nde profesör olan George Bisharat, MEE'ye verdiği demeçte, "Başkan Trump, tanık olarak görünmesi ve tanıklık etmesi için bir mahkeme celbi çıkarılabilir" dedi.

"Ancak, ifadesinin savcılık için önemli hiçbir olgu içermediği gerekçeleri de dahil olmak üzere, bu türden herhangi bir celbi bozma hakkına sahiptir."

Davadaki davacı, MBS'nin bir suikast ekibinin gönderilmesi gibi cinayetin ayrıntılarıyla ilgili olarak Trump'a itirafta bulunduğunu iddia edebilirse, ABD başkanı mahkemeye çıkmak zorunda kalabilir.

Bişarat, bundan bağımsız olarak, "Trump böyle bir sonuca şiddetle direnecektir." Dedi.

Kasım Süleymani

Bu yılın başlarında İran, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICC) Trump'a üst düzey İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi nedeniyle dava açmayı planladığını söyledi.

Dava henüz açılmamış ve ABD artık ICC'nin bir parçası olmasa da, Trump'ın uluslararası hukuku ihlal ettiğine dair güçlü kanıtlar var.

Yargısız, yargısız veya keyfi infazlardan sorumlu BM Özel Raportörü Agnes Callamard, daha önce Süleymani'ye düzenlenen grevin "büyük olasılıkla uluslararası hukuku ihlal ettiğini" söylemişti.

Yine de, uygun yargı yetkisi olmadan, herhangi bir vaka yalnızca İran tarafında bir halkla ilişkiler hamlesi olur.

Bisharat, "Başkan Trump'ın bu iddia edilen suçla ilgili yargı yetkisinin bulunmaması nedeniyle ICC tarafından gerçekçi bir iddianame ile karşı karşıya olduğuna inanmıyorum" dedi.

Hukuk profesörü, Trump'ın yabancı ülkelerle ilişkilerinde işlediği ihlallerin çoğunun büyük olasılıkla mahkemede günlerini göremeyeceğini belirtti. Ancak yine de Trump'ın suçlandığı sayısız başka suçtan yargılanma şansı var.

Bisharat, "Başkan Trump'ın hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda hukuk ihlali yaptığına inananlar için, bunlar hayal kırıklığı yaratan sonuçlar gibi gelebilir." Dedi.

"Ancak, Başkan Trump'ın mali suçlar nedeniyle, muhtemelen New York Eyaleti tarafından, ABD Adalet Bakanlığı tarafından olmasa da, soruşturma ve kovuşturma ile karşı karşıya kalma olasılığı hala oldukça yüksek görünüyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?