banner30

banner29

Düşen uçağın ardından İran'dan açıklama! 'Davet ettik ama...'

Ukrayna’ya ait Boeing 737 yolcu uçağının füze ile düşürüldüğüne ilişkin iddiaları rapor ile yalanladıklarını belirten İran Sivil Havacılık Kurumu Araştırma Komisyonu Başkanı Hasan Rızaifer, Boeing temsilcisini davet ettiklerini ancak katılacaklarına ilişkin bir bilgi verilmediğini açıkladı.

Dünya 10.01.2020, 09:41
Düşen uçağın ardından İran'dan açıklama! 'Davet ettik ama...'

İran Sivil Havacılık Kurumu Araştırma Komisyonu Başkanı Hasan Rızaifer, Ukrayna’ya ait Boeing 737 yolcu uçağının füze ile düşürüldüğüne ilişkin söylentilere yanıt olarak, "Dün gece yayınladığımız ilk raporda uçağın füze ile vurulduğu iddialarını tamamen yalanladık” dedi.

Rızaifer konuşmasının devamında, "Şuana kadar uçağın füze ile vurulduğuna dair bir kanıt yok. Teknik raporlarımız, uçağın herhangi bir füze etkisinden dolayı düştüğünü göstermemektedir” ifadelerini kullandı.

DAVET ETTİK ANCAK DÖNÜŞ OLMADI

Ukrayna’dan da yetkili isimlerin kendileri ile işbirliği yapmakta olduğunu söyleyen Hasan Rızaifer, ”ABD’nin Boeing üreticisi ülke olarak araştırma komisyonuna katılmak istediği ancak İran’ın bunu kabul etmediği doğru değil. Biz Amerika’da bulunan üretici şirket temsilcisini davet ettik ancak katılacaklarına ilişkin bize bir bilgi vermediler. Bize bir temsilci tanıttılar ancak katılıp katılmayacaklarına ilişkin henüz bir bilgi vermediler” dedi.

Tahran - Kiev seferi yapan Ukrayna havayollarına ait Boeing 737 yolcu uçağı kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra Tahran’ın 30 km batısındaki Şehriyar bölgesine düşmüş, 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?