Erdoğan: Bosna'nın hükümet sorununun çözülmesi gerekiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bosna Hersek'in hükümet sorununun artık halledilmesi gerekiyor" dedi.

Erdoğan: Bosna'nın hükümet sorununun çözülmesi gerekiyor!

Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Zirvesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, konseyin Boşnak üyesi Şefik Dzaferovic ve Sırp üye Milorad Dodik'in katılımıyla başladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, zirvenin gerçekleştirildiği Sırbistan Sarayı'na gelen konuklarını tokalaşarak karşıladı.

Aile fotoğrafı çekiminin ardından üçlü zirveye geçen liderler, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

"Otoyollar konusunda atılacak adımlar Sırbistan-Bosna Hersek arasında çok çok önemli gelişmelere vesile olacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’da Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Liderler Zirvesi’nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SIRBİSTAN'DA AÇIKLAMA YAPIYOR.

Sırbistan-Türkiye ilişkilerine yönelik gerçekleştirdikleri verimli toplantılardan sonra Üçlü Zirve'nin de verimli bir şekilde geçmesinin kendilerini mutlu ettiğini ve bir sonraki zirvenin mayıs ayında Bosna Hersek'te diğerinin de Türkiye'de yapılacağını ifade eden Erdoğan, "Bunun kararlı bir şekilde devam edecek olması da üçlü mekanizmanın güçlü bir şekilde gerek Türkiye gerek Sırbistan gerekse Bosna Hersek noktasında, halklarımızın kaynaşması noktasında da çok verimli gelişmelere vesile olacaktır" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ŞU İFADELERİ KULLANDI

"Zirvenin en önemli yanı özellikle bölgede Bosna Hersek'in hükümet sorunun süratle artık halledilmesi... Bir yıl geçti artık, çünkü bir hükümetin olmadığı ülkede bir defa verimli bir geleceği yakalamak da mümkün değil. Bunu başarmak lazım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bosna Hersek'in hükümet sorununun artık halledilmesi gerekiyor.

ULAŞIM VE OTOYOL KONUSUNDA ATILACAK ADIMLARIN DA ÖNEMİNE İŞARET EDEN ERDOĞAN, SÖZLERİNİ LÇYLE SÜRDÜRDÜ

"Ulaşım noktasında, otoyollar konusunda atılacak adımlar inanıyorum ki Sırbistan-Bosna Hersek arasında çok çok önemli gelişmelere, kalkınmaya vesile olacaktır. Zira her zaman benim bir ifadem var; yol hayattır, yol medeniyettir. Eğer bunu gerçekleştirirseniz ki Belgrad ile Sarajevo arasında bu otoyolun yapılmış olması, yapılacak olması bütün bölgedeki iskanı, yerleşimi ayrıca verimli hale getirecek, buralardan göçü de engelleyecektir. Tam aksine bunların yapılmasıyla burası birer çekim alanı haline gelecek ve çekim alanı haline gelmesi de buralarda yaşayan insanların artık kendi topraklarını terk etmesi de mümkün olmayacaktır."

Erdoğan, mevkidaşı Vucic'e ev sahipliğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5