Erdoğan 'Kapılar' dedi, Merkel yumuşadı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kapıları açarız' sözleri sonrası Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik tavrı değişti. Yeni açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye gerekirse yeni mali yardıma hazır olduklarını söyledi.

Erdoğan 'Kapılar' dedi, Merkel yumuşadı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Hırvat mevkidaşı Andrej Plenkovic ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Merkel, Hırvatistan ile Almanya'nın gelecek yıl Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını paylaşacağını anımsatarak, Hırvatistan'a dönem başkanlığı süresince destek vereceklerini ifade etti.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Hırvatistan sınırda düzensiz göçmenlerle yaşanan sorunlara da değinen Merkel, "Almanya, dış sınırlarını korumak zorunda olan bir ülke olarak sığınmacı ve göçmenler konusunda tecrübeli ancak söz konusu Schengen Bölgesi'nin tam ortasında olan bir ülkeyse durum farklı bir boyut kazanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

MERKEL ŞUNLARI SÖYLEDİ

Schengen Bölgesi'nin korunmasına büyük önem veriyoruz. Türkiye ile anlaşmamızın sebebi de budur. Doğru bir şekilde diyalog kurabilmemizin tek yolu da bu. Bu konuda üzerine büyük bir sorumluluk alan Türkiye'ye ek yardımda bulunmaya da hazırım.
Erdoğan'ın restinden sonra yumuşadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kapıları açarız" restinin ardından Avrupalı liderlerden ılımlı mesajlar gelmeye başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 10:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
tugo
tugo - 1 hafta Önce

...hazırken hemen 300 milyar euro diyelim, pazarlık payı derken 150'de buluşuruz...

SIRADAKİ HABER

banner5