banner29

Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası ABD'li Bakan'dan skandal sözler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın görüşmesinden dakikalar sonra Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Esper'den terör örgütü YPG ile ilgili skandal açıklamalarda bulundu. ABD ordusunun Suriye'deki askeri faaliyetleri hakkında bilgi veren Esper, "YPG ile ortaklığımız sürecek." dedi.

Dünya 14.11.2019, 13:03
Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası ABD'li Bakan'dan skandal sözler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile görüştmesinden dakikalar sonra ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Washington'da gazetecilere açıklama yaptı. Esper Amerikan ordusunun Suriye'deki planı ve askeri faaliyetleri hakkında bilgi verirken, skandal ifadeler kullandı.

Esper, ABD'nin Suriye'den kısmen çekilmesi tamamlandığında bu ülkede hâlen 600 civarında asker bulunduracağını açıkladı. Esper, ABD ordusunun, Suriye'nin kuzeyinden çekilmesinin ise "yaklaşık bir hafta daha" alacağını ifade etti.

DW Türkçe'nin haberine göre; Bakan Esper, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) desteğini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

"SDG ile ortaklığımız sürecek. Onlara hâlen yardım sağlıyoruz" diyen Esper, SDG'nin, DEAŞ'ın yeniden güçlenmesinin engellenmesinde oynayacağı rolü savundu.

"UZUN YILLAR MÜTTEFİKTİK"

ABD Savunma Bakanı, NATO'dan uzaklaştığı uyarısında bulunduğu Türkiye'yi "yeniden aralarında" görmek istediklerini ifade etti.

"Türkiye'yi yeniden aramızda görmemiz lazım. Uzun yıllar iyi müttefiktik" diyen Esper, Türkiye'nin geçmişte Kore'de ABD ile birlikte savaştığını ve Afganistan'da da "ABD ile olduğunu" hatırlattı.

Esper, "Bizi bu zorlu süreçten geçirecek dayanıklı bir ilişkiye sahip olmamızı sağlayacak bağları inşa etmeyi sürdürmemiz lazım. Özellikle de ordular arası düzeyde" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?