Erdoğan: Trump PYD/YPG konusunda daha dik duruyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Arjantin'de, aralarında SuperHaber Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Er'in de yer aldığı gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeye ayrı bir parantez açarak, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yu hedef aldı. Cumhurbaşkanı, "Trump bu işlerde daha dik duruyor. Trump’un yanında Pompeo -öyle olmaz böyle olur- diyemiyor." dedi.

Erdoğan: Trump PYD/YPG konusunda daha dik duruyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ndeki temaslarını tamamladı. Erdoğan, Arjantin'in ardından, resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere bir başka önemli Latin Amerika ülkesi Paraguay’a geçti.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te dün sona eren G20 Liderler Zirvesi birçok konuda uluslararası kamuoyunun gündemini belirledi.

G20 Liderler Zirvesi, Rusya-Ukrayna krizi, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları, Suudi Veliaht Prens'in zirvedeki yeri ve sonuç bildirgesindeki iklim değişikliği ayrışması ile kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirve boyunca Rusya, ABD ve Çin'in de aralarında bulunduğu 8 devlet ve hükümet başkanı ile görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan ayrıca Buenos Aires’te, G20 toplantısı ve ikili görüşmeleri hakkında, aralarında SuperHaber Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Er'in de bulunduğu basın mensunlarına değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, gazetecilerle sohbette, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeye ayrı bir parantez açarak, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yu hedef aldı. Cumhurbaşkanı, "Trump bu işlerde daha dik duruyor. Trump’un yanında Pompeo -öyle olmaz böyle olur- diyemiyor." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları;

SORU: Zirve sırasında ABD Başkanı Trump ile iki defa görüştünüz, Putin ile görüştünüz. Trump ile görüşmenizin başlıklarını aktardınız. Halkbank, FETÖ’nün iadesi, Suriye, Münbiç ve İdlib olarak. Putin açıklamasında İdlib konusunda Türkiye ile birlikte endişelerimiz var, İdlib konusunda endişeliyiz, dedi. Öncelikle Rusya ile İdlib konusunda endişelerimiz nedir?

Sayın Putin’in neler söylediğini bilemiyorum ama endişe konusunda, bize tam aksine söylediği, Türkiye güvenlik güçleri ve askeri ile İdlib’de üzerine düşeni şu ana kadar yerine getirdi. Sadece HTŞ ilgili konularda bazı sıkıntılar var. Bundan dolayı onlar kendilerine göre bazı sıkıntılar öne sürdüler. İlgili birimlerimiz sürekli temas halindeler. İdlib’de ciddi manada bizim Rusya tarafı ile herhangi bir sıkıntımız yok. 

SORU: Arjantin’e gelmeden önceki MGK toplantısında Suriye’de siyasi çözüme en büyük engel YPG’dir anlamında bir bildiri çıkmıştı. Bugünkü basın toplantınızda da buna değindiniz ve Fırat’ın batısına olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün elinden çok yakın zamanda kurtaracağız dediniz. Fakat ABD ile Türkiye ilişkileri bağlamında da stratejik ortaklığa bağlıdır anlamında bir cümle kurdunuz. Trump ile Münbiç konusunu konuştuğunuzu biliyoruz. Bu hususta bizi aydınlatır mısınız?

ERDOĞAN: TRUMP PYD/YPG KONUSUNDA DAHA DİK DURUYOR

Konuştuk. Orayı onlardan temizleme noktasında bir mutabakat var. Bunun için Dışişleri bakanlarımız daha önce 90 gün olarak belirlenen yol haritasını şimdi bugün orada karşılıklı bir aradaydılar. Yine bu süreci hızlandırıp Münbiç’i PYD-YPG’den temizleme noktasındaki kararlılığımızı devam ettireceğiz dedik. Trump bu işlerde daha dik duruyor. Dışişleri bakanlarımızın birbirleriyle diyalogları bu konuda çok önemli. Trump’un yanında Pompeo -öyle olmaz böyle olur- diyemiyor. O da az kaldı, çıkmaya başladılar gibi ifadeler kullandı. Takipçisi olacağız, inşallah Menbiç’i bunlardan kurtaracağız. 

SORU: 90 gün demişlerdi? Son bir tarih belirlendi mi?

O 90 gün aylar oldu şimdi. Öyle bir tarih belirleme diye bir şey olmadı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5