banner29

Ermenistan'dan provokasyon! 40 Ermeni askeri Azerbaycan topraklarına girdi...

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaklaşık 40 Ermeni askerin Azerbaycan topraklarına girdiğini ve onları geri çekilmek zorunda bıraktıklarını açıkladı.

Dünya 02.06.2021, 15:08
Ermenistan'dan provokasyon! 40 Ermeni askeri Azerbaycan topraklarına girdi...

 Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'ı Ermenistan işgalinden kurtarma harekatı 27 Eylül 2020'de başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşısında tutunamayan Ermenistan, 44 gün süren çatışmalar sonundan 10 Kasım 2020'de ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kalmıştı.

İşgal ettiği topraklardan çekilen Erivan yönetimi, zaman zaman sınırda provokasyonlara imza atıyordu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Dün akşam saat 20:00'da yaklaşık 40 Ermeni askeri sınırı geçip Kelbecer'in Armutlu köyüne doğru 400 metre derinliğe kadar ilerledi ve mevzileri ele geçirdi. Azerbaycan ordusunun aldığı önlemler sonucunda Ermenistan askerlerinin Azerbaycan sınırlarının dışına çıkarıldı ve bu süreçte silah kullanılmadı. Yaşananlar, uluslararası toplum ve Azerbaycan tarafının sınır sorunlarını müzakere ve diyalog yoluyla çözme çağrılarının aksine, Ermenistan'ın iki ülke arasındaki devlet sınırındaki durumu daha da gerginleştirmeye çalıştığını bir kez daha gösterdi. Olası benzer girişimler Azerbaycan ordusunca bundan sonra da kararlılıkla engellenecek. Ermenistan'a sorumlu davranma, komşu devletlerin sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterme ve bölgedeki durumu gerginleştirebilecek provokasyonlardan kaçınma çağrısında bulunuyoruz."

Sınır ihlali yapan Ermenistan askerleri esir alındı

Geçen hafta da Azerbaycan sınırda Azerbaycan askerlerinin ikmal yollarına mayın döşeyen 6 Ermenistan askerinin esir alındığını duyurulmuştu.

Ermenistan tarafı da Bakü'nün zaman zaman sınır bölgesinde ateş açtığını iddia ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?