banner29

Fransa'dan başörtülülere skandal yasa tasarısı!

Fransız Senatosu, skandal bir karara imza atarak okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Dünya 30.10.2019, 16:51
Fransa'dan başörtülülere skandal yasa tasarısı!

Irkçı Fransa Senatosu, okul gezilerinde öğrencilere eşlik eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) senatoya sunduğu, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısı 114 "hayır" oyuna karşı 163 "evet" oyuyla kabul edildi.

İktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) ve merkez sol Sosyalist Parti (PS) tasarıya karşı çıktı.

Tasarının yasalaşması için Ulusal Mecliste de onaylanması gerekiyor. LREM'in karşı çıkması nedeniyle, tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesinin çok düşük ihtimal olduğu belirtiliyor.

Aşırı sağcı milletvekili Julien Odoul, yaklaşık 20 gün önce Besançon'da düzenlenen toplantıda, Müslüman bir kadından oğlunun yanında başörtüsünü çıkarmasını istemiş ve sözlü saldırıda bulunmuştu.

Yaşanan olayların ardından başlayan tartışmalarda Müslümanların hedef alındığı açıklamalar artmıştı.

MACRON: LAİKLİK BUNU GEREKTİRİR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, "Kamuya açık alanlarda başörtüsü beni ilgilendirmez ancak kamu kurumlarında, okulda ve çocuklara eğitim verildiğinde başörtüsü meselesi beni ilgilendirir. Laiklik bunu gerektirir." ifadelerini kulanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?