banner29

Fransa'ya maliyeti 4 milyon avro!

Fransa’da hükümet ‘sarı yelekliler’ krizine halen çözüm getiremedi.

Dünya 04.12.2018, 09:09 09.12.2018, 11:08
Fransa'ya maliyeti 4 milyon avro!

Fransa’nın başkenti Paris’te hafta sonunda yaşanan protesto gösterilerinin ardından hükümet temsilcileri ile ‘sarı yelekliler’ arasında planlanan görüşmenin gerçekleşmeyeceği öğrenildi.

Fransız Haber Ajansı'na (AFP) konuşan göstericiler, görüşmeyi "güvenlik gerekçesiyle" iptal ettiklerini belirtti.

Fransa Başbakan Édouard Philippe, akaryakıt zammı, vergilerde artış ve hayat pahalılığını protesto eden göstericilerle görüşerek, protestolara son verilmesini hedefliyordu.

Gösteriler Fransa ekonomisini sarstı

On binlerce "sarı yelekli" eylemcinin başta başkent Paris'te olmak üzere Fransa genelinde sokaklara çıkıp polisle çatışmasının yarattığı şiddet ortamı borsada haftanın ilk işlem gününde etkisini gösterdi.

Fransız otel zinciri Accor (ACCP.PA), havayolu şirketi Air France (AIRF.PA) ile süpermarket zinciri Carrefour ve karayolları işletmecisi Vinci'ninhisseleri yüzde 0.9 ile 2 arasında değişen oranlarda geriledi.

Protestocuların otoyolları trafiğe kapatması nedeniyle ürün tedarik edemeyen çok sayıda akaryakıt istasyonu da hizmet dışı kaldı. Fransız enerji devi Total ülke genelindeki 2 bin 200 istasyonundan75'inin, akaryakıt ürünü ulaştırılamadığı için atıl durumda olduğunu duyurdu. Şirket ayrıca otoyolların eylemciler tarafından trafiğe kapatıldığı çeşitli bölgelerdeki 11 deposuna da ulaşımın mümkün olmadığını açıkladı. Piyasa uzmanları özellikle Paris'te polis ve göstericiler arasında meydana gelen çatışmalardan yansıyan şiddet görüntülerinin yatırımcıları endişelendirmiş olabileceğini hatırlattı.

Muhalefetten hükümete çağrı

‘Sarı yelekliler’in ülke çapındaki eylemleri ve Paris'teki şiddet olayları nedeniyle başlayan krizin çözümü için hükümet üyeleri Pazartesi akşamı yine bir araya geldi. Bu toplantı öncesinde, Fransa Başbakanı Édouard Philippe, muhalefet partilerinin temsilcileri .

Sosyalistlerin yanı sıra sol gruplar, 1 Ocak'tan itibaren dizel akaryakıta getirilmesi planlanan çevre vergisinin iptal edilmesini ve asgari ücret ile emekli maaşlarının artırılmasını talep etti. Sağ popülist siyasetçi Marine Le Pen ise parlamentonun feshedilmesini ve erken seçimlere gidilmesi çağrısında bulundu. Fransız parlamentosunun Çarşamba günü yapacağı oturumda "Sarı Yelekliler"in eylemlerinin ele alınması planlanıyor.

Gösteriler dün de sokaklardaydı

"Sarı yelekliler"in ülkenin farklı kentlerinde düzenlediği eylemler dün de devam etti.

Üçüncü haftasına giren eylemlerde, göstericiler bazı caddeler ve akaryakıt depolarına giden yollarda barikat kurdular. Pazartesi günü yapılan gösterilere lise öğrencilerinin de katıldığı ve "Macron istifa" sloganlarının atıldığı aktarıldı.

Fransa'da ambulans çalışanları da sokağa döküldü. Başkent Paris'teki Ulusal Meclis yakınında toplanan ambulans çalışanları ‘çalışma şartlarının iyileştirilmesi’ talebinde bulundu. Gösterilerin yapıldığı bölgede trafiğin durmasına neden olan protestocular lastikleri ateşe verdi.

Eğitim Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, ülke genelinde yaklaşık 100 lisede Pazartesi günü kısmen veya tamamen öğrenim yapılamadı. Başkent Paris'te gelecek Cumartesi günü de protesto gösterisi düzenlenmesi planlanıyor.

Paris'in Aubervillers banliyösündeki bir lisede öğrenciler ile polis arasında gergin anlar yaşandı. Bir araç ve birçok çöp bidonu ateşe verildi. Dijon kentinde de binlerce öğrencinin katıldığı bir eylem düzenlendi.

Macron’ın Sırbistan ziyareti ertelendi

Fransız medyasındaki haberlerde, "Sarı Yelekliler"in gösterilerinin 2017 yılında göreve gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u zor duruma soktuğu ifade ediliyor. Macron'un Çarşamba ve Perşembe günleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a yapacağı ziyaretin ertelendiği belirtildi. Sırbistan Devlet Başkanı Aleksander Vuvic, Macron'un "Fransa'daki sorunlar" nedeniyle ziyareti birkaç hafta ertelemek istediğini açıkladı. Başbakan Philippe de, Polonya ziyaretini ertelemişti.

Protestolarda bugüne kadar 2 kişi hayatını kaybetti bin 43 kişi yaralandı

Fransa'da geçen 17 Kasım'dan itibaren ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarında çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?