banner30

banner29

Fransız üniveristeliler sokaklarda! Sosyalizm güdüyorlar...

Fransa’da 40 üniversiteden öğrenciler, maddi sıkıntı yaşadığı gerekçesiyle cuma günü kendini yakan gence destek amacıyla ülkenin birçok noktasında eylem yaptı.

Dünya 14.11.2019, 20:44
Fransız üniveristeliler sokaklarda! Sosyalizm güdüyorlar...

Fransa'da maddi sıkıntı yaşadığını söyleyen ve bundan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı lider Marine Le Pen ve Avrupa Birliği'ni sorumlu tutan 22 yaşında bir gencin Lyon Üniversitesi'nin restoranında kendini yakması üzerine ülkedeki öğrenciler dün sokaklara çıktı.

Genç öğrencinin kendini yakmasının ardından #laprécaritétue (güvencesizlik öldürür) etiketi sosyal medyada gündem oldu.

Olayın yaşandığı Lyon kentinde yüzlerce öğrenci sokağa çıkarken, Paris ve Lille kentlerinde de eylemler düzenlendi. Eylemlerden dolayı eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Lille'de gerçekleştireceği konferansı iptal etmek zorunda kaldı.

Lyon kentinde öğrenci örgütleri, üniversite kampüsüne girişi barikat kurarak engellerken üniversite, dün yapılacak derslerin iptal edildiğini duyurdu.

Paris'te ise öğrenciler, Yüksek Öğretim Bakanlığı binasının bahçe kapısını zorla açtı. Bina avlusuna giren öğrenciler, Bakan Frédérique Vidal'ın istifasını istedi.

Kendini yakan gencin vücudunun yüzde 90'ında yanıklar oluştuğu ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

'YAŞASIN SOSYALİZM'

Kendini yakmadan önce Facebook hesabından paylaşım yapan genç, maddi sıkıntılara artık dayanamadığını belirtirken, "Gelin, bizi bölmekten başka bir şey yapmayan faşizmin yükselişine ve eşitsizlikler yaratan liberalizme karşı mücadele edelim" demiş ve mektubunun sonunda “Yaşasın sosyalizm” ifadesini kullanmıştı.

Gencin, sosyal medyadaki paylaşımında şu ifadeleri kullandığı belirtildi: "(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron, (Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François) Hollande, (Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy ve Avrupa Birliği'ni geleceğimiz hakkında belirsizlik yaratarak beni öldürmekle suçluyorum. (Aşırı sağcı Marine) Le Pen ve basını gereksiz korku yaratmakla da suçluyorum. Son istediğim bunun sona ermesi için arkadaşlarımızın mücadeleye devam etmesidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?