'Geri dönülemez noktaya gidiyoruz!'

Kritik iklim raporu açıklandı: Geri dönülemez noktaya gidiyoruz

'Geri dönülemez noktaya gidiyoruz!'

İklim değişikliğiyle ilgili verilere göre, geri dönülemez noktaya gidiyoruz. Uyarı Polonya'da düzenlenen bm iklim zirvesinden geldi. Karbondioksit emisyonunun 2018 yılında %3 daha artarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Uyarı bu kez iklim zirvesinden geldi. Karbondioksit tüketimi ve kömür kullanımının da etkisiyle 2018'de karbondioksit emisyonunun tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bekleniyor. Dünya İklim Araştırma Programı'nın (WCRP) araştırma ortağı GCP'nin raporuna göre, yollardaki araç sayısının ve kömür kullanımının artmasıyla küresel karbondioksit emisyonunun büyük ölçüde arttı. 2018 yılında fosil yakıt ve sanayi kaynaklı karbondioksit emisyonunun yüzde 2,7 artacağı tahmin ediliyor.

En fazla pay Çin, ABD ve Hindistan'da

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Polonya'nın Katowice kentinde, yaklaşık 200 ülkeden temsilcinin katılımıyla devam ediyor. Konferansta yayımlanan bir raporda, 2017'de küresel emisyonda Çin'in yüzde 27, ABD'nin yüzde 15, AB ülkelerinin yüzde 10, Hindistan'ın yüzde 7 payı olduğu belirtildi. Rapora göre, 2018'de emisyonların Çin'de yüzde 4.7, Hindistan'da yüzde 6,3 ve ABD'de yüzde 2,5 artacağı ve AB ülkelerinde yüzde 0,7 azalacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde toplam karbondioksit emisyonları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak 33 milyar 444 milyon tona yükselmişti. Geçen yıl dünyada en fazla karbondioksit emisyonuna sahip ülkeler sırasıyla Çin, ABD ve Hindistan olarak kayıtlara geçmişti.

Araştırmacılar, ülkelerin önlemler almalarını ve 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yarıya düşürmeleri gerektiğini söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5