banner29

Hafter'i Rusya da kurtaramıyor! Paralı Rus askerlerinin...

Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), Libya'daki Rus hava savunma sistemlerini imha etmesinden sonra Rusya çareyi Libya'ya savaş uçağı göndermekte buldu. Moskova’dan yapılan açıklamada Suriye’deki Hımeymim Üssü’nden 8 savaş uçağının gönderildiği belirtildi. Öte yandan bölgede Rus paralı askerlerine ait olduğu belirtilen bir cesedin fotoğrafları yayınlandı.

Dünya 23.05.2020, 17:03
Hafter'i Rusya da kurtaramıyor! Paralı Rus askerlerinin...

Amerikan Bloomberg Televizyonu'na konuşan Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Rusya’nın Sovyet yapımı en az 6 adet ‘Mig-29’ ve 2 adet ‘Su-24’ savaş uçağını ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e ulaştırdığını söylemişti. İddiaya göre savaş uçakları, Libya’nın ortasına denk düşen Cufra bölgesinde konuşlandırıldı. Savaş uçaklarının görüntülerini ise dün ajanslar servis etti.

TÜRKİYE’NiN TAVRI ÇOK NET

Libya’da bu gelişmeler olurken, Ankara “Türk hedeflerini bombalayacağız” diyen Hafter milislerini uyardı. Türk personelinin hedef alınması durumunda Türkiye anında yanıt vermekten kaçınmayacağını net bir dille ifade etti. "Türkiye böyle bir duruda misilleme saldırıları yapabilir. Hafter’in karargahı da buna dahil" denildi.

RUSYA LİBYA’YA SADECE UÇAK YOLLAMAMIŞ!

Öte yandan, Libya’da dün akşam çatışmalarda ölü ele geçirilen bir Hafter yanlısı askerin kimliği, bir başka gerçeği daha ortaya çıkardı. Libya Ulusal Meşru Hükümeti askerlerinin konrol altına aldıkları, Trablus’un güneyindeki bir bölgede, Libya'daki Rus paralı askerlerine ait olduğu belirlenen bir ceset ele geçirildi.

LİBYA UMH HÜKÜMETİ KONUYU BM’YE TAŞIYACAKLARINI AÇIKLADI!

Fotoğraf ve videosu yayınlanan ve ölü ele geçirilen askerin yapılan incelemesinde, Rus Vagner şirketinin askeri olduğunun belirlendiğinin tespit edildiği açıklandı. Bu gelişme üzerine, UMH Libya dışişleri bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Trablus'un güneyinde Hafter terör örgütü yanında çatışırken öldürülen yabancı asker için gereken temasları yapıyoruz. Bunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, yabancı paralı askerlerin varlığına kanıt olarak göstermek istiyoruz.” açıklaması yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?