banner29

Hollanda'da yabancı kökenli mağdurlara tazminat ödenecekti, ortalık karıştı

Hollanda tarihinin en büyük hukuk skandallarından biri olan, vergi dairesinde göçmen kökenli vatandaşlara uygulanan sistematik ayrımcılık, mağdurlara ödenmesi gereken yardım (tazminat) nedeniyle bir karışıklığa daha neden oldu.

Dünya 29.04.2021, 16:02
Hollanda'da yabancı kökenli mağdurlara tazminat ödenecekti, ortalık karıştı

Hollanda basınından Trouw gazetesine göre, vergi ve Gümrük İdaresi departmanında, yardım meselesinin ilk tazminatını ele alan büyük bir kriz var. Gazeteye göre, mağdurlar, avukatları ve Vergi Dairelerinin (eski) çalışanları ile yapılan görüşmeler, hizmetin büyük baskı altında olduğunu, iç çatışma yaşandığını ve personelin ayrıldığını gösteriyor. Etkilenen ebeveynler ise, başlarının tekrar belaya girmesinden korkuyorlar.

Geçtiğimiz Aralık ayında kabine, halihazırda tespit edilen her mağdura kesin bir çözüm bulunana kadar 30 bin Euroluk bir başlangıç ​​tazminatı vereceğini duyurmuştu. Bunu 1 Mayıs’tan önce düzenlemek için Uygulama Organizasyonu Dairesi (Herstel Toeslagen UHT) kuruldu. Ancak vergi makamları, 15 Şubat’tan önce  kayıt yaptıran başvuranların neredeyse yarısının henüz tazminat alma hakkına sahip olmadığı sonucuna varmış.

Trouw gazetesi ödenmesi gereken ve geciken bu tazminat tarihinin “kaosa ve hatta bazen paniğe” yol açtığını yazıyor. Aynı gazetenin RTL ile birlikte ele aldıkları haberde, “Her şey 1 Mayıs siyasi taahhüdüne ulaşmayı hedefliyor. Bunun ebeveynler için anlamı büyük ve Vergi ve Gümrük İdaresi’nin yaptıklarına gereken özen ve hukuka uygunluk, buna bağlı görünüyor,” satırlarına yer verildi.

Vergi ve Gümrük İdaresi’nin bütün bu durumlardan memnuniyetsizlik duyduğu söyleniyor. Özellikle kişisel dosyalar için ailelerle doğrudan temas noktasında, yüksek iş yükü nedeniyle personelin hayal kırıklığına uğraması veya bitkin düşmesi. Avukatlar “tavsiyelerimiz dinlenmiyor” diyerek istifa ediyor. Örneğin, tazminatları reddedilen ebeveynlere bu ilk karara itiraz edebileceklerinedair bilgi verildiğinde.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?