banner30

banner29

İngilizlerin analizi! 'Esed, hiç böyle bir darbe yememişti'

İngilizlerin gazetesi Guardian, Suriye'de 8 yıldır devam eden çatışmada, TSK'nın havadan ve karadan yürütmekte olduğu başarılı operasyonu işaret ederek, Esed'in ilk kez bu kadar yara aldığını ve rejimin ilerlemesinin resmen durduğunu yazdı.

Dünya 02.03.2020, 20:33
İngilizlerin analizi! 'Esed, hiç böyle bir darbe yememişti'

İdlib'deki Türk askerlerine yönelik Esed rejiminin haince ve alçakça saldırısının hemen akabinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizce başlatılan Bahar Kalkanı operasyonu, planlandığı şekilde hızlı ve net başarıyla devam ediyor.

Rejime ait meskenlerin ve alet edevatın bir bir yok edilmesi sonrası Esed'in militanlarının aldığı zaiyat, Avrupa basınında da yer buldu.

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan analiz haberinde, Türk askeri tarafından uçakları düşürülen Esed'ın, nasıl zor duruma düştüğü anlatıldı.

"REJİM İVME KAYBETTİ"

Haberde, "Türkiye'nin Suriye birlikleri ve müttefiklerine yönelik geniş saldırısında  iki uçakla birlikte, aralarında tanklar ve radar sistemlerinin de bulunduğu onlarca zırhlı aracı yok ederek, rejimin İdlib bölgesindeki hücumlarına ivme kaybettirdiği" yazıldı.

Esed rejiminin sekiz yıllık savaşta, daha önce bir günde iki savaş uçağı birden kaybetmediğini belirtiliyor.

"ESAD'IN İDDİASI BOŞA ÇIKTI"

Haberde ayrıca, Türk askerlerinin iki uçağı düşürmesinin, Suriye hükümetinin ülkenin kuzeyindeki hava sahasını savunacağı iddiasını boşa çıkarttığı ifade ediliyor. Çünkü artık Esed'in o hava sahasında uçuracak uçağı elinde kalmadı.

"RUSYA ANKARA'YI KIZDIRMAKTAN KAÇINIYOR"

Gazete, Rusya'nın "son 72 saattir Suriye'nin çıkarlarını savunmakta isteksiz davrandığını" diplomatların da bu tavrı, "Ankara'yı daha da öfkelendirmekten kaçınmak ve aynı zamanda rejimi kontrol altında tutmakla açıkladığını" ifade ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?