banner29

İngiltere, Fransa, İspanya, İsveç Guaido’yu lider ilan etti!

Avrupa ülkelerinin erken seçim yapılması için 3 Şubat’a kadar süre tanıdığı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, meydan okuyarak ültimatomu reddetmişti. Maduro’ya verilen sürenin dolmasının ardından İspanya, Fransa, İngiltere ve İsveç Juan Guaido'yu geçici Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıdıklarını duyurdu.

Dünya 04.02.2019, 12:50 04.02.2019, 12:53
İngiltere, Fransa, İspanya, İsveç Guaido’yu lider ilan etti!

Avrupa ülkeleri Venezuela’da erken seçim yapılması için Maduro’ya 3 Şubat Pazar gününe kadar süre tanımış, Venezuela Devlet Başkanı Maduro, kendisine yapılan bu dayatmaya meydan okuyarak ültimatomu reddetmişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Juan Guaido'yu geçici Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıdığı açıkladı. İspanya'nın ardından Fransa, İngiltere ve İsveç de aynı kararı aldı.

AB ülkelerinin verdiği süre dün dolmuştu

Britanya, Fransa, İspanya, Almanya ve Belçika ise 27 Ocak’ta, sekiz günlük süre vererek, erken seçimlere gidileceği açıklanmazsa Guaido’yu ‘devlet başkanı’ olarak tanıyacaklarını açıklamışlardı. Söz konusu süre bugün doldu. Maduro ise 2 Şubat’ta bu sene içinde erken seçime gidileceğini duyurmuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bugün yaptığı açıklamada Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdıklarını açıkladı.

France Inter radyo kanalına konuşan Le Drian, “Juan Guaido’nun yeni seçimleri düzenleme meşruiyeti olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Halk sokakta, halk değişim istiyor” diyen Dışişleri bakanı söz konusu krizden tamamıyla meşru bir başkanlık seçimiyle çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

Fransa’nın ardından, önce İspanya daha sonra da Britanya Guadio’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak resmen tanıdıklarını duyurdu.

İspanya Başbakanı Minister Pedro Sanchez ‘özgür ve adil’ seçimlerin mümkün olan en kısa sürede yapılması için de çağrı yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?