Irak Başbakanı Abdulmehdi'den ABD'ye karşı Çin hamlesi!

ABD-İran anlaşmazlığı sürerken, son olarak Amerikan askerlerini ülke dışın çıkarmak konusunda karar alan Irak'ta ABD'ye karşı Çin hamlesi geldi.

Irak Başbakanı Abdulmehdi'den ABD'ye karşı Çin hamlesi!

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD ile gerilim sürerken, Washington'un "ticaret savaşı yürüttüğü" Çin'den bir heyeti kabul etti. Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao ile başkentteki Başbakanlık Konutu'nda görüşen Abdulmehdi'in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre BAşbakan, görüşme sırasında şunları söyledi:

"ÇİN TÜM IRAKLILARIN DOSTUDUR"

"Çin, önemli ve güçlü bir ortağımız. Çin ile anlaşmak artık kamuoyu meselesi oldu. Halkımız bunun önemini açık şekilde idrak ediyor. Çin ile yaptığımız anlaşmayı tereddütsüz olarak uygulayacağız. Çin'in de bizi uluslararası mahfillerde desteklemesini bekliyoruz. Çin, tüm Iraklıların dostu olarak kalacak."
 

Irak ve Çin arasında Eylül 2019'da başta enerji olmak üzere sanayi, petrol ve diğer birçok alanda 8 anlaşma imzalanmıştı.

ÇİN IRAK'IN YENİDEN İMARINDA ROL OYNAYACAK

Çin Büyükelçisi Zhang Tao da Bağdat hükümetini desteklemeye devam edeceklerini ve ülkenin yeniden imarına katkıda bulunacaklarını söyledi. İki ülke arasındaki anlaşmanın uygulanmasından yana olduklarını aktaran Tao, Irak ile güvenlik ve askeri alandaki iş birliğini artırmak istediklerini kaydetti.

IRAK, AMERİKAN ASKERLERİNİ ÜLKEDEN ÇIKARMAK İSTİYOR

Irak meclisi, Bağdat'ta gerçekleştirilen saldırı sonrasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması yönünde karar almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete vermişti.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Irak'tan çekilmiyoruz; çekilme planımız da yok." dedi.

Irak'ın böyle bir ortamda Çin heyetini kabul etmiş olması dikkat çekici bulunuyor. Öte yandan ABD ve İran'ın Irak'ı savaş sahası olarak kullandığı değerlendirilirken, Süleymani'nin ölümünün dah abüyük bir hesaplaşmaya, belki de 3. Dünya Savaşı'na evrilebileceğine ilişkin senaryolar paylaşılıyor.

Birçok odak, ABD-İran arasında doğrudan savaşı öngörmezken, 3. Dünya Savaşı senaryolarının da gerçekleşmeyeceğini savunuyor. Bunun sebebiyse Rusya ve Çin'in gerilimin merkez noktasından uzakta durması

KASIM SÜLEYMANİ BAĞDAT'TA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Ocak'ta, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı'nda araçlarına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, saldırının intikamını alacaklarını ifade etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5