banner29

Irak'ın üst düzey Şii lideri İran destekli Ali Sistani öldü iddiası! Ali Sistani kimdir?

Bir iddiaya göre Irak'ın üst düzey Şii lideri İran destekli Ali Sistani'nin öldüğü açıklandı. Peki Ali Sistani kimdir? Kaç yaşında öldü? Detaylar haberimizde...

Dünya 04.10.2020, 03:01 04.10.2020, 03:26
Irak'ın üst düzey Şii lideri İran destekli Ali Sistani öldü iddiası! Ali Sistani kimdir?

Ali Sistani (1930-), Necef Havzası’nın lideri, “küçük çocuklardan şehvetle faydalanma caizdir” ve ABD’den aldığını itiraf ettiği 200 milyon dolar karşılığında “ABD’ye direnmek haramdır” fetvaları ile büyük tepki çeken, İran ve Irak rejimleri ile iyi ilişkilere sahip İranlı Şii din adamı.

Irak cumhurbaşkanı Celal Talabani bir Türk gazeteciyle yaptığı röportajda Başbakan Erdoğan'la ilgili olarak bazı sözler sarf etmiş. Bakın ne demiş Talabani;"Irak için Şii lider Ayetullah Sistani nasıl büyük bir nimet ise Erdoğan da Türkiye için büyük bir nimettir... Türk halkının Erdoğan'ın kıymetini bilmesini ve onun sürdürdüğü demokratikleşme sürecine katkı sunmasını diliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Ali Sistani kimdir?

Ali Sistani 4 Ağustos 1930’da İran’ın Meşhed şehrinde, İran’ın güneydoğusundaki Sistan Bölgesi asıllı Fars bir ailede doğdu. 1949’da dini eğitim görmek üzere Kum Havzası’ma katılan Sistani 1951’de Necef Havzası’nda eğitim görmek üzere Irak’a yerleşti.

Necef’te İranlı Azeri Türkü Şii mercii Ebulkasım el-Hoyi’nin (1899-1992) altında eğitim görmeye başlayan Sistani 1960’ta havzadaki temel seviye eğitimini bitirdi, Hoyi’den ölümüne kadar ayrılmadı, bu dönemde Şii mercii Muhammed Hasan eş-Şirazi’nin kızı ile evlendi.

Irak'taki ABD işgaline zaman zaman eleştiriler getirse de, Sistani uzlaşmacı tavrıyla tanınıyor. Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi olan Büyük Ayetullah (Merce-i Taklit) Sistani İran'ın Pakistan sınırındaki Sistan ilinde doğdu. Sistani, İran, Pakistan ve Hindistan'daki Şiiler arasında da Merce-i Taklit olarak kabul ediliyor. BM'nin Irak Daimi Temsilcisi ve diğer üst düzey siyasetçilerin sık sık danışmak üzere ziyaret ettiği Sistani, 73 yaşında. 

Saddam döneminde uzun yıllar ev hapsinde kaldı Sistani Saddam Hüseyin döneminde pek çok Şii liderin aksine sürgüne gitmedi ve uzun yılları ev hapsinde geçirdi. Ilımlı kişiliğiyle tanınan Sistani'nin Irak'taki savaş sırasında fetva yayınlayarak Iraklılara koalisyon güçlerine direnmemeleri çağrısı yaptı. Şiilere defalarca ABD işgaline karşı silahlanmamaları çağrısında bulundu. Genç ve radikal Şii liderler Sistani'ye meydan okuyor Ancak Bağdat'ın düşmesinin ardından Necef'e dönen Sistani'ye genç ve daha radikal Şii liderler meydan okudu. Bu süreçte Sistani'nin evi silahlı kişilerce kuşatıldı ve Irak'ı terketmesi istendi. Gerilimin yükselmesi üzerine ABD güçleri devreye girdi.

Çoğu zaman siyasi açıklamalar yapmaktan kaçınan Sistani, Irak'taki ABD işgaline en büyük muhalefeti geçici anayasanın hazırlanması sırasında gösterdi. Sistani, "Geçiş dönemi için hazırlanan herhangi bir yasa, seçilmiş ulusal bir meclisin onayını almadığı sürece meşru değildir" dedi. Ancak geçici hükümetin kurulması sırasında işgal güçlerinin Sistani ile her aşamada bağlantıda kaldığı açıklandı.

Mepa News'in haberine göre;  4 Ekim 2020 gecesi, Şii din adamı Sistani'nin öldüğü açıklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?