banner29

İran'dan ABD'ye karşı geri adım yok! Nükleer çalışmalarını duyurdular

İran yönetimi Kasım Süleymani'nin öldürülmesi sonrası yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmayla sınırlanan uranyum zenginleştirmesine herhangi bir sınır olmadan devam edeceklerini duyurdu.

Dünya 06.01.2020, 12:23 06.01.2020, 12:33
İran'dan ABD'ye karşı geri adım yok! Nükleer çalışmalarını duyurdular

İran ile Amerika Birleşik Devletleri'ni savaşın eşiğine getiren General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından başlayan kriz, küresel boyutta genişleme yolunda. Tahran yönetimi, Batılı ülkelerle 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi ABD'nin Irak'ta öldürmesinin ardından başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor. İran hükümeti nükleer anlaşmadaki taahhütlerin hiçbirisine uymayacağını duyurdu.

“KESİNLİKLE KARŞILIK VERİLECEK”

Ayrıca, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldüren ABD'ye "kesinlikle askeri karşılık vereceklerini" söyledi. Şemhani, Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin, "İran’ın karşılığı kesinlikle askeri olacaktır. İran’ın cevabı, sadece askeri karşılıkla da sınırı kalmayacaktır." ifadesini kullandı.

NÜKLEER ANLAŞMA

Obama yönetiminin 2015'te imzaladığı ancak Trump'ın çekilmeye karar verdiği İran ile yapılan nükleer anlaşma, son yılların en çok müzakere edilen konularından biri oldu.

Tahran yönetimi, ABD'nin geçen yıl nükleer mutabakattan tek taraflı olarak çekilmesi ve İran'a yönelik yeni yaptırımlar uygulamasının ardından anlaşmanın şartlarını ihlal etmeye başlamıştı. İran, ABD'nin yaptırımları kaldırması hâlinde söz konusu ihlallere son vererek yeniden anlaşmaya uyacağını belirtiyordu. Ancak Tahran ve Washington arasında Süleymani'nin öldürülmesinin ardından farklı bir kriz çıktı.

ABD yaptırımları nedeniyle ekonomisi sarsılan İran, mutabakata taraf olan ve anlaşmanın sürmesini isteyen İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya gibi ülkelerden daha fazla ekonomik teşvik beklentisi içindeydi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?