İran'dan tehdit gibi uyarı!

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Avrupalı firmalar ve İran arasındaki para transferine ilişkin henüz bir çözüm bulunamadığını belirterek, "(Nükleer) Anlaşmanın sekteye uğraması ve bu durumun İran’da ekonomik problemlerin şiddetlenmesine neden olması, hem bölge hem de Avrupa için ağır sorunlar doğuracaktır." ifadesini kullandı.

İran'dan tehdit gibi uyarı!

Arakçi, Avusturya Ulusal Meclisi'ni ziyaret ederek, bir grup  milletvekiliyle nükleer anlaşmanın geleceğine ilişkin görüş alışverişinde  bulundu.

Meclis'ten yapılan açıklamaya göre Arakçi, ABD'nin nükleer anlaşmadan  tek taraflı çekilmesinin ardından İran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle  Avrupalı firmalar ve İran arasında para akışını sağlayacak bir yolun henüz  bulunamamasından duyduğu kaygıları aktardı.

Avrupa’nın söz konusu soruna ilişkin yeni bir girişimde bulunması  gerektiğine dikkati çeken Arakçi, "(Nükleer) Anlaşmanın sekteye uğraması ve bu  durumun İran’da ekonomik problemlerin şiddetlenmesine neden olması, hem bölge hem  de Avrupa için ağır sorunlar doğuracaktır." ifadelerini kullandı.

 Arakçi ile görüşen Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) milletvekili Andreas  Schieder ve Avusturya Halk Partisi (ÖVP) milletvekili Wolfgang Gerstl'ın ise  gerginliklerin giderilmesinde diyaloğun önemine işaret ettiği ve Avusturya’nın  üzerine düşeni yapacağını vurguladığı aktarıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5