banner29

İspanya'daki uçak faciasında son durum!

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda meydana gelen uçak kazasında ölenlerin sayısının 152'ye çıktığı bildirildi.

Dünya 21.08.2008, 00:06 29.09.2019, 13:14
İspanya'daki uçak faciasında son durum!

İspanya dün tarihinin en büyük uçak facialarından birine tanık oldu. Başkent Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda meydana gelen uçak kazasında 152 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Öte yandan Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği kaynaklarından alınanbilgilerde, bir Türk vatandaşının düşen uçakta olmasının çok büyük birihtimal olduğu belirtildi. Ancak bu rakam resmi olarak doğrulanmazken az 100 kişinin öldüğü ve kurtulan 27 kişinin bulunduğu ifade edildi. Dün (TSİ 15.30) sıralarında Barajas Havaalanı'nın T4 terminali pistinde, İspanya'nın ikinci büyük havayolu şirketi Spanair'e ait Madrid-LasPalmas (Kanarya Adaları) seferini yapan uçak, kalkış sırasında düştü. İspanyol televizyonu TVE, 164 yolcu ve 9 kişilik mürettabatın bulunduğu uçakta bulunan 152 kişinin öldüğünü bildirdi.

SAS: UÇAKTA 172 KİŞİ VARDI

İskandinav Hava Yolları SAS, kalkış sırasında düşen İspanya'daki şirketi Spanair'e ait uçakta 166 yolcu ve 6 kişilik mürettebat olmak üzere toplam 172 kişinin bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, "MD-82 tipi uçak Madrid'den Las Palmas'a gitmekteyken yerel saatle 14.23'de düştü. Uçakta 166 yolcu ve 6 kişilik mürettebat bulunduğunu doğrulayabiliriz" denildi. Spanair hava yoluna ait JK 5002 sayılı Madrid-Las Palmas (KanaryaAdaları) seferini yapan uçak, Barajas Havaaalanı'ndaki T4 terminalinin pistinden 200 metre kadar havalandıktan sonra düştü.

Uçağın düşüş nedenine ilişkin henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, motorlardan birinin durduğu iddiası ortaya atıldı. Kazadan dolayı Barajas Havaalanı'nda uçuşlar tamamen durduruldu.

KAZADAN SONRA YANGIN ÇIKTI

Uçağın bulunduğu yerde küçük bir yangın çıktığı, ancak büyümeden kontrol altına alındığı kaydedildi. İspanyol gazetesi El Pais ise, yangının otların alev alması nedeniyle çıktığını açıkladı. Felaketin ardından yolcu yakınlarının havaalanına akın etmesi sonucu tam bir kaos yaşandı. Ölenlerin Madrid'deki fuar alanının bir hangarına götürüldüğü ve yolcu yakınları için psikologların görev yaptığı açıklandı. Uçağın düştüğü yerde kazadan hiçbir izin kalmadığı ifade edildi.

Karakutu bulundu

İspanyol resmi haber ajansı EFE'nin haberine göre, Madrid'deki havalanında kalkıştan kısa bir süre sonra düşen uçağın kara kutusunun bulunduğu bildirildi. Spanair'e ait MD-82 tipi uçağın 1 saat rötarlı kalktığı da açıklandı. Bu arada Madrid Barajas Havaalanı'ndaki pistlerden birinin uçuşa açıldığı, ancak çok sayıda uçağın kalkış için beklediği de kaydedildi.

Uçak modeli sabıkalı çıktı

Kazayı yapan MD-80 (Mcdonnell Douglas) tipi uçaklar orta mesafeli seyahatler için 130 ila 170 yolcu kapasiteli uçaklar olarak tasarlandı ve 1980 yılından itibaren ticari seferlere başladı. Üretimine 1999 yılında son verilen MD-80 serisi, haölen American Airlines, Delta ve Alitalia gibi büyük havayolu şirketleri kullanmaya devam ediyor. Alaska Havayolları'na ait MD-83 tipi bir uçak, 2000 yılında Pasifik'e düşmüş bu uçaklarda teknik bir hata saptanmıştı. 2005 yılında meydana gelen Swissir kazasının ardından ise, MD serisi uçaklarda kullanılan yalıtım materyalinin yanıcı olduğu ortaya çıkmıştı. Bazı havayolu şirketler uçakları seferden kaldırmayı tercih etmişti.

Bakanlar tatillerini yarıda kesti

Uçak kazasının ardından bölgeye ambulanslar sevk edildi. Acil durum ekibinden bir yetkili, çalışanların uçak enkazdan cesetleri ve yaralıları çıkardığını belirtirken olayı "kaos" olarak niteledi. Öte yandan İskandinav havayolları SAS şirketi, kazanın ardından yolcuların aileleri için acil telefon hattı açarken, ölü sayısının kesinleşinceye kadar yolcu listesinin verilmeyeceğini açıkladı. Kazanın ardından Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile birçok bakan tatillerini yarıda keserek Madrid'e gelmeye başladı. Kazanın olduğu anda Madrid-İstanbul seferi olan THY'nın kalkış yaptığı öğrenildi. Kazadan dolayı havaalanı ulaşıma kapatılırken, yüzlerce uçak bekletiliyor.

Ülkede üç günlük yas

Madrid'de düşen ve 173 yolcu kapasiteli olduğu belirtilen uçağın yaptığı kaza, en kanlı facialardan biri olarak ülke tarihine geçti. İspanya'da son 10 yılda yaşanan uçak kazalarında 42 kişi hayatını kaybetti. En ölümlü kaza da 1985 yılında Bilbao kentinde yaşanmıştı. Bu kazada 148 kişi hayatını kaybetmişti. Öte yandan Madrid yönetimi, 25 yıl aradan sonra meydana gelen son kazadan dolayı 3 günlük yas ilan etti. Kaza dünya medyasında da geniş yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?