İsrail'den Af Örgütü'ne tehdit!

İsrail Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde konaklama hizmeti sunan bazı turizm şirketi yöneticilerinin "savaş suçuna yardımdan yargılanma riski altında" olduğu yönündeki raporunun ardından Uluslararası Af Örgütü'nü tehdit etti.

İsrail'den Af Örgütü'ne tehdit!

İsrail Bakan, "UAÖ'nün internet üzerinden rezervasyon imkanı sunan  bazı turizm şirketlerinin Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini  körüklediği" yönündeki raporuna tepki göstererek, örgütü "iki yüzlü" olmakla  suçladı.

Erdan, örgütün İsraillilere yönelik "Yahudi karşıtı ve gayrimeşru"  boykotları teşvik ettiğini iddia ederek, "Kamu Güvenlik Bakanlığına, UAÖ'nün  İsrail'e girişinin ve kalmasının önlenmesi olasılığını incelemesi talimatını  verdim." ifadesini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü bugün yayımladığı "İstikamet: İşgal" isimli  raporunda, Airbnb, Booking.com, Expedia ve TripAdvisor gibi şirketlerin,  Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini körüklediği belirtilmişti.

İnternet üzerinden rezervasyon hizmeti veren söz konusu şirketlerin,  Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi  yerleşim birimlerinde yüzlerce oda ve etkinlik ilanı yayımladığına dikkat çekilen  raporda, bu şirketlerin yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde turizmi  destekleyerek söz konusu yerlerin varlığına ve genişlemesine katkı sağladığı  ifade edilmişti.

Raporda ayrıca İsrail hükümetinin yasa dışı Yahudi yerleşim  birimlerindeki turizmi söz konusu yerlerin varlığını devam ettirmesi ve  genişletilmesini meşrulaştırmak için bir yol olarak kullandığı ifade edilerek,  Airbnb, Booking.com, Expedia ve TripAdvisor'a işgal altındaki Filistin  topraklarında yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine ait tüm ilanlarını  kaldırma çağrısı yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5