banner29

İsrail İran'a nereden saldırabilir?

İsrail'in 1981 Bağdat reaktör baskınının planlayıcısı emekli general, İran'ı vurma kapasitesine sahip olduklarını iddia etti.

Dünya 29.06.2008, 02:01 03.08.2019, 22:29
İsrail İran'a nereden saldırabilir?

İsrail Hava Kuvvetleri'nin eski generali ve 1981 Bağdat reaktör baskınının planlayıcısı, ülkesinin İran'ı vurma kapasitesine sahip olduğunu iddia etti. 

Haftalık der Spiegel'in bugün çıkan son sayısında, emekli general İsaac ben İsrael, operasyonun ülkesi için rahatlıkla gerçekleştirilebilecek olduğunu iddia etti, "Ama, herşeye rağmen de, İran'ı vurmak, Irak'a yapılan saldırıdan daha zor ve risklidir" diye konuştu. 

Halen Ehud Olmert'in partisi Kadima'dan milletvekili de olan Ben İsrael, dergiye verdiği röportajda, saldırının en büyük riskinin, İran'ın nükleer bir karşı saldırıda bulunması olduğunu belirtti. "Bu bir çılgınlık da olsa, ihtimal dahilindedir" diye konuşan eski havacı general, İran'ın Lübnan Hizbullahı'na bu tür bir silah vererek de karşı saldırıyı gerçekleştirebileceğini öne sürdü. 

Haziran ayı başında, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la İsrail'in yaptığı ortak tatbikatın amacının İran olduğunu da ileri süren emekli general Ben-Israel, bu tür tatbikatların devam edeceğini söyledi.. 

Bu arada, Doğu Akdeniz'deki tatbikat sonrası, İsrail'in olası bir İran saldırısını nasıl gerçekleştirilebileceğine dair ayrıntılar da belli olmaya başladı. Bu ayrıntıların içinde, Suudi Arabistan ve Emirlikler'in yanı sıra Türkiye de var. 

Yunan gazetesi Eleftherotipia gazetesinde çıkan bir haber yorumda, Doğu Akdeniz'deki ortak tatbikat yorumlanarak, "Söz konusu tatbikat, İsrail için, gerekirse Suriye ve Hizbullah'a karşı buna benzer saldırılar konusunda çok iyi bir denemeydi" dendi. Gazete, asıl ilginç olanın Yunanistan ile İsrail arasındaki işbirliği olduğunu da vurguladığı haber yorumunda, İsrail'in İran'a olası saldırısının senaryosunu da anlattı. 

Bu senaryoya göre, İsrail'in İran'a karşı üç günlük olası bir saldırısı, dört farklı yönden koordineli bir şekilde ve savaş uçaklarıyla değil de yüzlerce füzeyle yapılacak. 

Bu tür bir saldırı, İsrail'den fırlatılacak orta menzilli karadan karaya füzelerle, aynı zamanda da Hint Okyanusunda bulunan İsrail denizaltılarından fırlatılacak Cruise füzeleriyle başlayacak. Buna paralel olarak üçüncü bir yönden, Türkiye'de konuşlanan İsrail uçaklarından da İran'a doğru, havadan cruise füzeleri fırlatılacak. 

Gazete, uluslararası uzmanlara dayandırdığı yorumunda, koordineli bu saldırıya, Suudi Arabistan ve Emirlikler'in de katılacağını ileri sürdü. Gazeteye göre, Suudi Arabistan ve Emirlikler'deki üslerden havalanacak İsrail uçakları, İran'ın belirli nükleer hedeflerine havadan Cruise füzeleri fırlatacak. 

Yine gazeteye göre, İsrail'in bazı İran nükleer tesislerine saldırısı da, İran'a Türkiye'den ve Kuzey Irak'tan girecek özel kuvvetler tarafından gerçekleştirilecek. 

Bu saldırıyla birlikte, CIA ve MOSSAD'ın uzun zamandır hazırladığı İran içindeki iktidar aleyhtarı etnik gruplar da (Azeriler, Beluciler ve Kürtler) İran güçlerinin hareketine mani olmak amacıyla, köprüleri ve telekomünikasyon sistemlerini tahrip edecek. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?