İsrail polisleri İçişleri Bakanı Deri'ye dava açılmasını istedi

İsrail polisi, İçişleri Bakanı Aryeh Deri hakkında yolsuzluk, vergi kaçırma ve kara para aklama gibi bir dizi mali suçtan dava açılmasını önerdi.

İsrail polisleri İçişleri Bakanı Deri'ye dava açılmasını istedi

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından Şas Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Aryeh Deri hakkında bir dizi mali suça karıştığı iddiasıyla açılan soruşturma tamamlandı.

Vergi Dairesi ile ortaklaşa yürütülen soruşturmada Bakan Deri'ye yolsuzluk, vergi kaçırma ve kara para aklama gibi bir dizi suçlama yöneltildi.

Karıştığı ileri sürülen mali suçlar sebebiyle hakkında dava açılması istenen Deri'nin bu suçların büyük bir bölümünü İçişleri Bakanı olduğu 2015'ten önce işlediği ifade edilirken, bazılarına ise Bakan olduktan sonra bulaştığı öne sürüldü.

Bakanlık açıklaması

Bakan Deri'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır devam eden soruşturmanın tamamlanması nedeniyle memnuniyet duyulduğu ifade edilerek, "Savcılığın dosyayı inceledikten sonra yöneltilen suçlamaları düşüreceğine ve Bakan Aryeh Deri'nin yasaları ihlal etmediğinin ortaya çıkacağına inanıyoruz" denildi.

Deri hakkında dava açılıp açılmayacağına ise polisin önümüzdeki günlerde soruşturma dosyasının ulaşmasıyla savcılık karar verecek.

İçişleri Bakanı Deri, 2000'de yolsuzluk ve rüşvete bulaştığı iddiasıyla açılan davada suçlu bulunarak 22 ay hapse mahkum edilmişti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5