banner30

banner29

İşte katil Esed'in 9 yıllık ağır bilançosu!

Suriye'de iç savaş 9 yıldır devam ederken, Katil Esed'in vahşet dolu sicili ülkeyi kan gölüne çevirdi. Suriye'de 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetti.

Dünya 01.03.2020, 10:41 01.03.2020, 10:45
İşte katil Esed'in 9 yıllık ağır bilançosu!

Suriye'de Rusya'nın desteğiyle terör estiren Esed rejimi, iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana 1 milyondan fazla insanın ölümüne, yaklaşık 6 milyonun insanın da yerinden yurdundan olmasına neden oldu.Rusya destekli Esed rejimi Suriye'yi kan gölüne çevirdi.

Ülkenin her karışında mazlum kanı akıttı

2011 yılının Mart ayında başlayan iç savaşlar sonrasında 'terörle savaşıyoruz' bahanesiyle sivilleri katleden Esed rejimi ve destekçisi Rusya, Doğu Guta'dan Halep'e, Hama'dan İdlib'e ülkenin her karışında çoluk çocuk demeden mazlum kanı akıttı.

Vahşeti rakamlar gözler önüne seriyor

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Esed rejimi ve destekçilerinin bu vahşetini ise rakamlar gözler önüne seriyor. Suriye'de iç savaşın başladığı Mart 2011'den bu yana bir milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Bugüne kadar Esed'in zulmünden beş buçuk milyon insan kaçtı.

Doğu Guta'da kimyasal katliam

Rusya destekli Esed rejimi, en az 216 defa kimyasal silahla saldırdı. İlk geniş çaplı kimyasal saldırı Doğu Guta'da 2013 senesinin Ağustos ayında gerçekleştirildi. Bu saldırıda bin 400'den fazla insan öldü. Kimyasal saldırıların bir diğeri Eylül 2016'da yapıldı. Halep'te düzenlenen kimyasal saldırıda 46 sivil hayatını kaybetti. Aynı senenin aralık ayında Hama'daki saldırıda en az 85 kişi hayatını kaybederken, Nisan 2017'de İdlib’de düzenlenen saldırıda ise 100'den fazla kişi öldü. Esad rejimi sadece son üç yılda toplamda 162 defa kimyasal silah kullandı. Suriye'de 173'ü çocuk olmak üzere 14 bin 131 kişi işkence sebebiyle öldü. Suriye istihbaratı el-Muhaberat'ın desteğiyle rejimin bombaladığı yerdeki cesetler gömülmeden önce organları alınarak satılıyor. On sekiz binden fazla organ çalınma vakası yaşandı.

Kaynak: Akit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?