Japonya, Rusya'dan o adaları istedi!

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuril Adaları'nın bir kısmının Japonya'ya olası devrinin yerel sakinlerin tam mutabakatı alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Japonya, Rusya'dan o adaları istedi!

Asahi Televizyonu'na demeç veren Japonya Başbakanı Abe, 2019 yılında Rusya ile yaşanan Kuril Adaları sorununun çözümüne büyük önem vereceğini belirtti.

Adalarda yaşayan herkesin Rus olduğunu ve Kuril Adaları'nın bir kısmının Japonya'ya olası devrinin yerel sakinlerin tam mutabakatı alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydeden Abe, bu bölgede yaşayan Rusların devir nedeniyle taşınmasının söz konusu olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Abe, "Müzakereler, en başından beri 'Bu topraklardan çıkın!' şeklinde bir tutum sergilenmeden devam ediyor. Olası devir süreci, orada yaşayan Rusların bölgenin mülkiyetinin Japonya'ya geçmesini kabul edeceği şekilde yürütülmeli. Ruslar ve Japonlar bir arada yaşayıp çalışabilir" ifadelerini kullandı.

'JAPONYA'DAKİ ABD ASKERLERİ RUSYA'YA DÜŞMAN DEĞİL'

Bu arada Abe, Japonya'da konuşlu ABD askerlerinin ülkenin güvenliğinin temini açısından son derece önemli olduğunu ve Rusya'ya düşman olmadığını da belirtti.

Abe, bu görüşünü Putin'le yaptıkları görüşmede de dile getirdiğini ifade etti.

PUTİN, TOKYO'NUN SSCB'NİN TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Kuril Adaları sorununun çözümü için Sovyetler Birliği'nin 1956 yılında yaptığı teklifi değerlendirmeye hazır olduklarının mesajını verdiğini söylemişti.

Singapur'da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesinde Abe'yle yaptığı görüşme hakkında açıklamalarda bulunan Putin, "Abe, Tokyo yönetiminin ihtilaflı 4 adadan 2'sinin Japonya'ya iadesini öngören 1956 tarihli Sovyetler Birliği teklifi üzerindeki müzakerelere yeniden başlayabileceğini söyledi" demişti.

2. DÜNYA SAVAŞI SONA ERDİKTEN SONRA BARIŞ ANLAŞMASI İMZALANMAMIŞTI

Sovyetler Birliği, Japonya'nın Kuzey Bölgeler olarak adlandırdığı Kuril Adaları'nın en güneyindeki 4 adayı 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde topraklarına dahil etmişti.

Japonya, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nın sonunda kontrolünü eline aldığı Kuril Adaları'nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanması için şart koşuyor.

Japonya'nın hak iddiası nedeniyle iki ülke arasında 2. Dünya Savaşı'nın bitiminde barış anlaşması imzalanmamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5