banner30

banner29

Kelebeklere özel otoban

Tayvan, göç sezonu başlayan milyonlarca kelebeği korumak için güzergâhlarında kalan bir otobanı geçici ve tek yönlü olarak trafiğe kapatacağını açıkladı.

Dünya 28.03.2007, 00:51 24.07.2019, 22:15
Kelebeklere özel otoban

Tayvan'ın orta kesimlerinde, Llinei kenti yakınlarındaki otobanın bir şeridi, 3-5 Nisan tarihlerinde kelebeklerin yoğun olarak geçmelerinin beklendiği sabah saatlerinde zarar görmemeleri için trafiğe kapatılacak.

Kışları adanın güneyinde geçiren mor benekli kelebekler, kuzeydeki üreme alanlarına ulaşabilmek için otobanın 600 metrelik bir bölümünü aşıyorlar.

Kelebek uzmanları, 3 nisan günü üç saat içinde dakikada 11 bin 500 kelebeğin otobanı geçeceğini tahmin ediyorlar.

Kelebeklerini geçişini kolaylaştırmak amacıyla koruyucu ağlar ve ultraviyole ışıklara başvurulacak.

Tayvanlı yetkililer, otobanın bir şeridini kapatmanın trafik sıkışıklığına neden olabileceğini, ancak kelebekleri koruyabilmek için bunu göze aldıklarını belirtiyorlar.

Ulusal Karayolları Dairesi'nden Lee Thay-Ming, "İnsanların, söz konusu olan ufacık kelebeklerse bile, diğer canlı türleriyle beraber varolmaları gerektiğini" söyledi.

Her yıl binlerce kelebek, trafikte hızla ilerleyen otomobillerin yol açtığı hava akımına kapılarak ya da araçların altında kalarak ölüyor.

Ekologlar, bu yılki önlemler sayesinde daha fazla sayıda kelebeğin üreme yerlerine ulaşabilmelerini umuyor.

Koruyucu ağlar, kelebeklerin daha yukarıdan uçmalarını sağlıyor, trafiğe yakalanmalarını önlüyor.

Ultraviyole ışıklar da yolun yer seviyesinden yükseltilmiş olduğu bir noktasında, kelebekleri aşağıdan geçmeye yönlendirmek için kullanılacak.

Tüm bu önlemlerin 30 bin ABD dolarına mal olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?